A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gazdaság. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Gazdaság. Összes bejegyzés megjelenítése

2019. január 2., szerda

FRISS-FRISS-FRISS-SOK ÉLELMISZER ADOJA NŐTT JANUÁR 1.2019-TÖL MAGYARORSZÁGON

Január 1-től általánosan 20 százalékkal emelkedik a népegészségügyi termékadó (neta) az egészségi kockázatot jelentő ételek és italok esetében, emellett az adóköteles italok körébe tartoznak újévtől a gyümölcspárlat, a pálinka és a gyógynövényes italok is - közölte a Pénzügyminisztérium (PM) az MTI-vel.

MTI,STARTLAP,NYOMÁN


2018. február 15., csütörtök

FRISS-FRISS-FRISS -Átverte a Román kormány a Startup Nation program nyerteseit pályázóit



Nem utalja a pénzt a fiataloknak akik nyertek a román állam,így nagy adósságba verte bele a fiatalokat,annak ellenére hogy meg ígérte az állam tartani fogja magát a megígért időponthoz,.
Szép mondhatom kíváncsi vagyok hányan fogják emiatt beperelni a román államot.

Sokan emiatt banki hitelhez fojamottak,hogy kiegyenlítsék a nagy problémákat amit az román állam okozott,hogy működni tudjanak fenntudják tartani magukat addig is amíg az állam utalni fogja a megnyert pénzt.

2017. december 5., kedd

Nőtt az amerikai kereskedelmi mérleg hiánya

A rekordnagyságú import miatt emelkedett az Egyesült Államok kereskedelmi mérlegének hiánya októberben - írja az MTI.

Az amerikai kereskedelmi minisztérium kedden közölte, hogy a szezonálisan kiigazított adatok szerint októberben 48,73 milliárd dollárra rúgott a hiány. Ez január óta a legnagyobb érték, és 8,6 százalékkal haladja meg a szeptemberi 44,9 milliárd dollárt. Az export értéke 0,1 milliárd dollárral, 195,9 milliárd dollárra, csökkent, míg az importé 3,8 milliárd dollárral, 244,6 milliárd dollárra, ugrott az év tizedik hónapjában.

Elemzők alacsonyabb, 47,5 milliárd dolláros hiányra számítottak októberről.
Az idén az első tíz hónapban 462 milliárd 898 millió dollár hiány keletkezett az amerikai külkereskedelmi mérlegben, ami 11,8 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi értéket. Az export értéke 5,31 százalékkal, az importé pedig 6,52 százalékkal nőtt január-októberben 2016 első tíz hónapjához képest.
A politikailag is érzékeny kínai relációban 1,7 százalékkal 35,2 milliárd dollárra emelkedett a kétoldalú kereskedelmi forgalomban kialakult amerikai hiány értéke októberben, az év első tíz hónapjában pedig 7 százalékkal, 309 milliárd dollárra nőtt az amerikai deficit.
Donald Trump elnököt dühíti a krónikus külkereskedelmi hiány, a külkereskedelemben kialakult egyensúlytalanságokat okolja azért, mert tömegesen szűntek meg amerikai feldolgozóipari munkahelyek, és a gazdasági növekedés üteme mérsékelt maradt.
forrás : MIT és Napi.hu

2017. szeptember 13., szerda

A BKK-botrányért felelős cég dolgozik Paks kibervédelmén

A T-Systemstől rendeltek tanulmányt arról, hogy milyen kockázatok lehetnek az építendő atomerőmű informatikai rendszerében.


A T-Systems Magyarország Zrt.-t bízta meg a paksi bővítés lebonyolításáért felelős MVM Paks II Zrt. azzal, hogy készítsen tanulmányt a felépítendő erőmű kiberbiztonsági követelményeiről – írja a Zoom.hu a Közérdekvédelmi Központ által nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján.
A vállalattal még 2016 júniusában írták alá a 7 774 300 forint értékű megbízásról szóló szerződést, amiért cserébe 60 nap alatt kellett elkészíteni a dokumentumot arról, hogy milyen kockázatokat rejt egy informatikai rendszer felépítése, milyen kiberfenyegetésekre kell számítania egy atomerőműnek és milyen módokon lehet ezek ellen védekezni.
A portál emlékeztet: a T-Systems legutóbbi komoly nyilvánosságot kapott munkája a BKK e-jegyrendszere volt, amelyet kritikus biztonsági hibái miatt végül visszavontak, és két vezetőt elbocsátottak.
forrsás : 24.hu

2017. szeptember 9., szombat

Hat Tesco zár be a hétvégi sztrájk miatt

 Miután a Tesconál működő szakszervezetek pénteken délután bejelentették, hogy pénteken 16 órától 24 óráig, szombaton 10 órától 24 óráig sztrájkolnak a Tesco-Global Zrt. munkavállalói, 

az áruházlánc sajtóosztálya közölte, hogy az áruházaik többsége továbbra is nyitva tart, jelenleg 6 hipermarket, és több kisebb üzlet bezárását rendelték el, mert nem tudták volna a vásárlókat a megszokott színvonalon kiszolgálni. 
Hozzátették, hogy a helyzet folyamatosan változik.
A Tesco közleményében elnézést kér a kellemetlenség miatt, és közölte, szombaton reggel a megszokott nyitva tartási rend szerint várják vásárlókat.
Korábban Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) elnöke arról beszélt, hogy több Tesco-áruházat be kellett zárni, például Hatvanban, illetve óriási fennakadások vannak Komáromban és a győri hipermarketben is. Hozzátette, hogy a fővárosban a Fogarasi úti Tescóban négyen dolgoznak, ötven munkavállaló letette a munkát, hasonló a helyzet a Pesti úti áruházban is, a munkavállalók folyamatosan teszik le a munkát. (MTI)

2017. augusztus 15., kedd

Végrehajtást indítottak a Magyarországon is aktív horvát multi ellen

Végrehajtási eljárást indított az orosz Szberbank a súlyos pénzügyi gondokkal küzdő horvát Agrokor egyik leányvállalata, a Jamnica d.o.o. ellen Szlovéniában és Szerbiában azon hitelgaranciák miatt, amelyet a cég vállalt az Agrokor kölcsönei után - közölte a Jamnica a zágrábi tőzsde oldalán hétfőn. 


A Szberbank d.d. Ljubljana két végrehajtási eljárást indított a szlovén és a szerb bíróságon 3,28 millió euró (valamivel több mint 1 milliárd forint) hitelgarancia miatt, továbbá a Szberbank d.d. Zagreb 255,28 millió euró (78,3 milliárd forint) hitelgarancia miatt a belgrádi cégbíróságon a Jamnica ellen. Az orosz pénzintézet a Jamnica részesedésének végrehajtását kéri két leányvállalat, a belgrádi székhelyű Mg Mivela d.o.o. és a maribori székhelyű Jamnica mineralna voda d.o.o.-ban.

Anton Ramljak, az Agrokor élére áprilisban kinevezett rendkívüli biztos egy hete, a konszern múlt havi pénzügyi jelentésének ismertetése alkalmával említést tett arról, hogy az Agrokor és leányvállalatai ellen számos bírósági eljárás indult, három Londonban, a nemzetközi döntőbíróságon. A lapok akkor arról számoltak be, hogy mindhárom mögött a Szberbank áll.

A tavasszal publikált adatok alapján az Agrokor teljes adóssága meghaladta az 5,2 milliárd eurót. A vállalatcsoport akkor 1,3 milliárd euróval tartozott két orosz állami tulajdonban lévő banknak, a Szberbanknak és a VTB Banknak. Később a Szberbank további 300 millió euró hitelt hagyott jóvá az Agrokor számára. A bank hajlandó lett volna továbbra is finanszírozni a működést, de cserébe az kérte, hogy az általa biztosított hitelek minden más hitelezőnél korábban kerüljenek visszafizetésre, vagyis "szuper szenior" státuszt szeretett volna, de ebbe nem egyezett bele a kormány által kinevezett válságmenedzsment.

Ugyanakkor az Agrokor néhány héttel később, hasonló modell szerinti (roll up), vagyis visszafizetési elsőbbséggel szerződést kötött más nemzetközi és horvát pénzintézetekkel, amelynek keretében ezek az intézetek 480 millió euró hitelt bocsátottak a vállalatcsoport rendelkezésére.

A Szlovéniában, Boszniában, Szerbiában és Magyarországon is érdekelt Agrokorcégcsoporton belül mintegy ötven különböző gazdasági szektorhoz tartozó vállalat működik, munkavállalóinak létszáma meghaladja a 60 ezret, a cég éves árbevétele pedig eléri a horvát GDP 15 százalékát.

Szakértők szerint a 93 százalékban magántulajdonban lévő vállalat felszámolása beláthatatlan következményekkel járhat a horvát gazdaságra, mert a cégcsoport nemcsak Horvátország legnagyobb munkáltatója, hanem egyben az ország legnagyobb földbirtokosa is: több tízezer munkahely kerülhet veszélybe, és számos kis- és középvállalkozó mehet tönkre.


Az Agrokor tulajdonában van a Bellye mezőgazdasági kombinát, a Konzum horvát kiskereskedelmi áruházlánc, a Jamnica d.d., Horvátország legnagyobb ásványvíz-előállító vállalata, a Sarajevski kiseljak d.d. boszniai ásványvízgyártó vállalat, a szlovén és szerb Mercator kiskereskedelmi áruházlánc és cégcsoport, a Solana Pag d.d. pági sógyár, a Ledo horvát jégkrémgyártó vállalat és több más mezőgazdasági és élelmiszeripari cégcsoport.

Az Agrokorról korábban írt cikkeink:

2017.04.26 09:08Két bank nagyot bukhat a gigantikus régiós cég csődjén

2017.04.26 08:19A szlovének jogszabállyal védik a legnagyobb kiskereskedelmi láncukat

2017.04.24 14:47Gigantikus cég került csődközelbe, ha dől, beleremeg az egész régió

2017.04.04 21:33Óriási gondban a legnagyobb horvát magáncég 

2017. július 27., csütörtök

Megvette a Román Bankot az OTP Bank Romániában

Megvette a Román Bankot az OTP Bank Romániában és így az OTP Bank elérte a 4% piaci részesedést,a tranzakció során és így most a 8 -dik helyezésen van a top 10 - ben.

A Görög Nemzeti Bank alá irt egy egyezményt az OTP Bankkal.
A tranzakció finalizálása még várat magára ugyanis a piacot felügyelő tanács még jóvá kell hagyja.


2017. július 18., kedd

Amerikai gázzal fűtenek Varsóban?

Pár éve még aberrált fantazmagóriának tűnt volna, ma a valóság, hiszen az első cseppfolyós gázszállítmány meg is érkezett a lengyel fogadóterminálra. Egyelőre inkább szimbolikus, kvázi politikai aktus, de csak maga tény, hogy a terminál tervezett kibővített kapacitása a hazai kitermeléssel együtt képes lesz kielégíteni a lengyel keresletet, teljesen eltűnteti Mordor eddigi zsarolópozícióját, vége van, mint a botnak, úgy olvad, mint a tűző napra kirakott hóember. A lengyelek nem is akarnak újabb hosszú távú szerződést kötni a Gazprommal, minek előre leszerződni valamire, ami „kapható a boltban”. Amikor LNG érkezik az USA-ból, cseppfolyós szabadság érkezik – ráadásul Trump nagyon rá van hasalva a kereskedelmi deficit csökkentésére, nem véletlen propagálta a terméket a napokban Varsóban és tárgyalt a horvátokkal újabb terminál nyitásáról, tehát marha jó partnernek lesz tekintve, aki amcsi gázt vásárol. Win-win szituáció a verseny megjelenése, a globalizáció szétveri a helyi monopóliumokat.

2017. június 6., kedd

A kaufland Románia megnyitja Szovátán az első sátor tipusu üzletét egy sátorban






Szovátán a wellnes központ környékén nyílt meg a sátor bevásárló központ,a legelső ijen típusú bevásárlo központ ami sátorba nyílt meg.
135 négyzetméteres az üzlet területe,a tavasz utca ,58 -szám alatt található és egész nyáron nyitva fog állni egészen szeptember 17-dikéig,hogy azok a turisták akik szeretnének bevásárlást megejteni megtehessék azt.

A sátor bevásárló központban a következő termékek kaphatóak : zöldség,és gyümölcs,pék áru illetve egyéb típusú élelmiszerek is kaphatóak,továbbá édességek és italok,és nem utolsó sorban kozmetikumok és nem élelmiszer típusú cikkek is megvásárolhatóak.
 A parkoló 92 férőhelyes és parkoló hely van kialakítva biciklik számára.
A nyitvatartás : hetfőtöl szombatig 8 - 21 óra között van nyitva és vasárnap 8-18 óráig.

Idézem a Kaufland Románia hivatalos közleményét amit román nyelven tettek közzé : 

„Misiunea noastră este să fim mai aproape de clienți, iar ideea hipermarketului estival tip cort este un concept nou, modern și foarte dinamic, ce ne permite să facem mai accesibile produsele de calitate la prețuri reduse. Am ales Sovata pentru că este un important punct turistic, este primul magazin din acest oraș", declară Valer Hancaș, Manager Corporate Affairs & Comunicare, Kaufland România.

forrás : kaufland romania

A Világbank szerint a román gazdaság növekedéséről adott jelentést

A hétfőn közölt, Globális gazdasági kilátások címet viselő jelentés szerint 4,4%-os gazdasági növekedés várható idén Romániában. Januárban még 3,7%-os bővülést vetített előre a washingtoni székhelyű pénzintézet.

Az ország 2018-as és 2019-es kilátásait is felfelé módosította a Világbank, amely jövőre 0,3 százalékponttal nagyobb, azaz 3,7%-os, 2019-ben pedig 3,5%-os GDP-növekedésre számít.

Viorel Ștefan pénzügyminiszter múlt hónapban azt nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek adott interjúban, hogy az ország idén tartani tudja a 3%-os államháztartási hiánycélt, és azt is kilátásba helyezte, hogy a béremelések és az adócsökkentések révén a becsült 5,2% feletti ütemben bővül idén a gazdaság.

2017 első negyedévében Románia jegyezte a legnagyobb gazdasági növekedést az Európai Unió tagállamai közül: az év első három hónapjában 5,7%-kal nőtt a bruttó hazai termék


forrás :erdely.ma

2017. március 12., vasárnap

Brexit: Londonban már a jövő héten megnyomhatják a gombot

Az Európai Unió illetékesei arra készülnek, hogy Theresa May brit miniszterelnök a jövő héten, akár már kedden bejelentheti a Lisszaboni Szerződés 50. cikkelyének aktiválását - írta brit kormányforrásokat idézve a tekintélyes üzleti lap, a Financial Times.
Az 50. cikkely szabályozza - és aktiválásának bejelentése hivatalosan el is indítja - Nagy-Britannia távozási folyamatát az EU-ból, kétévi tárgyalási időtávlatot engedélyezve a kilépési feltételekről.A brit kormány által felvázolt hivatalos menetrend - amelyet a Downing Street a londoni üzleti napilap szombati cikkére reagálva meg is erősített - az, hogy London március végéig jelenti be a kilépési folyamat elindítását az 50. cikkely aktiválásával.
A Financial Times név nélkül idézett bennfentes forrásai szerint azonban a hétvégi brüsszeli EU-csúcson a többi 27 tagállam vezetőinek "azt mondták", hogy készüljenek a cikkely aktiválásának jövő heti bejelentésére. A lap egyik brit kormányforrása közölte: az ő reményei szerint Theresa May már kedden, "de a jövő hét végéig mindenképpen" bejelentheti a kilépési folyamat hivatalos elindítását. A Financial Times forrásai szerint ebben az esetben április 6-án Brüsszelben újabb EU-csúcstalálkozó lenne, amelyen az 50. cikkely aktiválásáról szóló brit értesítésre adnának az unió részéről hivatalos választ.
A brit kormánynak a parlament részéről még nincs felhatalmazása a kilépési folyamat elindításának hivatalos bejelentésére. A felhatalmazásról szóló törvénytervezetet az elmúlt hetekben a londoni törvényhozás alsóháza és felső kamarája, a Lordok Háza is megtárgyalta, és a felsőház módosításokat fűzött a tervezethez. Ezek egyike arra szólítja fel a brit kormányt, hogy vállaljon akár egyoldalúan garanciákat a már Nagy-Britanniában élő külföldi EU-állampolgárok jogainak érvényesülésére a brit EU-tagság megszűnése utáni időszakra is. London azonban ezt csak viszonossági alapon hajlandó megtenni, vagyis elvárja, hogy a többi EU-tagállam is hasonló garanciákat vállaljon az ott élő britek jogosultságainak megvédésére.
Az alsóház hétfőn tárgyalja ismét a felhatalmazásról szóló tervezetet, és ha érvényteleníti a Lordok Háza által elfogadott módosításokat, a törvénytervezet újból a felső kamara elé kerül. Általános várakozások szerint azonban a Lordok Háza ebben az esetben már módosítások nélkül átengedné az indítványt, és a parlamenti folyamat hétfőn lezárulhat.Theresa May a szokásos hétfő helyett a tervek szerint kedden ismerteti az alsóház képviselőivel az EU-csúcson történteket, és a Financial Times szerint ez "olyan találgatásokra adhat okot", hogy a kormányfő a felszólalást felhasználhatja az 50. cikkely aktiválásának bejelentésére is.
forrás : google 
Osszad hogy más is megtudja !!!

2017. február 22., szerda

Most már oline is követhető a beruházások igénylése és kivitelezése Hargita megyében a Hargita Megye Tanácsa Beruházás és Vezérigazgatóság újonnan létrehozott új veboldalán.

A veboldal itt érhető el : http://investitii.hargitamegye.ro/?language=hu


Ennek következtében sokkal átláthatóbb lessz a rendszer és ezután pályázni is oline lehet így nagyon sok papírt fognak megspórolni a hargita megyei hivatalok.

forrás : hargita megye tanácsa 

Osszad és Kövess minket itt és a facebookon és a töbi csatornánkon is.

2017. január 17., kedd

Csak egy új világháború vethet véget a gazdagok hatalmának?

Az 1300-as években a Fekete Halál, a XX. század első felében pedig nagyjából a két világháború idejére tehetők azok a különleges történelmi időszakok, amikor a gazdagok részesedése az összvagyonból csökkenni tudott. Következik-e ebből valami nagyon kellemetlen? 


Érdekes ábrát közölt a Bocconi Egyetem kutatója Európa vagyoni egyenlőtlenségéről. Guido Alfani 1300-ig visszamenőleg próbálta a rendelkezésre álló adatokból megbecsülni, hogy a népesség leggazdagabb 10%-a mekkora részét birtokolja az összvagyonnak. Ebből az alábbi kép bontakozik ki: 

Csak egy új világháború vethet véget a gazdagok hatalmának?
Klikk a képre!

Ahogyan az ábrán is látszódik, az elmúlt évszázadokban alapvetően emelkedő trendje van a leggazdagabb 10% vagyoni részesedésének. Az 1400-as évek 50%-áról 1910 körülre 90%-ra emelkedett a mutató, ám ennek ellenére ma - historikusan szemlélve egyáltalán nem mondható magasnak az egyenlőtlenség. Ennek oka, hogy a 20. században (az 1970-es évekig) valami nagyon különleges dolog történt a világtörténelemben: a leggazdagabbak vagyonból való részesedése egészen 60%-ig esett. Igazából ezt eddig is tudtuk (Piketty kutatásai már néhány évesek), ám most a megelőző évszázadok adatai alapján láthatjuk, hogy valóban mennyire különleges időszakról van szó. Hasonlóan éles csökkenést egyszer tapasztalhatunk még, az emberi történelem legpusztítóbb járványakor (Black Death, 1347-1351), aminek következtében Európa lakosságának egyharmada odaveszett a pestisben, vagy a járvány következményeiben.

Mindebből arra lehetne gyorsan következtetni, hogy a leggazdagabbak trendszerű vagyonosodását (pontosabban a vagyoni különbségek növekedését) csak kataklizmaszerű változások képesek megtörni.

Az a helyzet azonban, hogy ezekről a folyamatokról még keveset tudunk, és az egyszerű magyarázattal kapcsolatban több tényező is óvatosságra int.


Egyrészt Európa történelmében volt még néhány nagy háború, járvány, amelyek nem okoztak törést az emelkedő trendben. Másrészt a két világháború után még két évtizedig kitartott a csökkenő trend, vagyis a jóléti szempontból kedvezőnek gondolt tendenciához ebben az időszakban nem kellett újabb negatív sokk Európában.

Kis magyarázat még az ábrához: a piros vonal Piketty kutatásainak az eredménye, 1810-től mutatja a vagyoni egyenlőtlenséget, míg Alfani friss kiegészítése meglepően simul a trendre. Pedig Piketty a francia, svéd és egyesült királyságbeli adatokkal dolgozott, míg Alfani az egyesült Olaszország előtti független államok számaival.


portofolio.hu - alapján

Nyomj egy Like ha tetszett a cikk !

2017. január 10., kedd

Jelentősen több a hirdető és a jelentkező is az online álláspiacon

A pár éves tapasztalattal rendelkező szakmunkásokat és fizikai munkásokat keresték leginkább a cégek 2016-ban. Az előző évhez képest 22 százalékkal több állást hirdetettek meg online, a profession felületén havonta közel 10 ezer új pozíció jelent meg. A legtöbb embert szak-, fizikai-, segéd- és betanított munkákra várták, de az értékesítés és kereskedelem kategóriában is rekordszámú hirdetés jelent meg. Ezzel szemben a jelentkezőknél leginkább az adminisztrációs és asszisztensi irodai munkák voltak népszerűek.
Jelentősen több a hirdető és a jelentkező is az online álláspiacon
2015-höz képest ötödével több cég hirdetett online, miközben az új pozíciók és az azokra való jelentkezések száma is jelentősen emelkedett tavaly. A piacvezető állásportál, a profession.hu felületén tavaly összesen több mint 12 ezer cég keresett új alkalmazottat. A hiányszakmák TOP 10-es listája nagyjából változatlan maradt, de jó hír az online hirdetőknek, hogy a megüresedett pozíciókra egyre többen jelentkeznek. A szakmunkás állásokra 10 százalékkal, a mérnöki pozíciókra 7 százalékkal, az IT szektor hirdetéseire pedig 18 százalékkal több álláskereső adta be az önéletrajzát.
 
Egyre kevesebb az elvárás a munkáltatóknál
 
Csökkentek a képzettséggel kapcsolatos elvárások 2016-ra: egy évvel korábban az állások 62 százalékához volt szükség felsőfokú végzettségre, tavaly már csak 47 százaléknál várták ezt el. Valamilyen fokú nyelvtudás 2015-ben még a meghirdetett pozíciók 70 százalékánál volt kritérium, 2016-ban már csak 58 százalék esetében jelölték ezt meg a cégek feltételként.
 
Tavaly az állások 28 százalékánál nem kellett semmilyen tapasztalatot felmutatnia a jelentkezőknek, 41 százaléknál pedig már egy éves rutinnal is megelégedtek a cégek. Több mint öt éves tapasztalatra pusztán a pozíciók 8 százalékánál volt szükség.
 
A szakmunka már 2015-ben átvette a vezetést 
 
A tavalyi év egyértelműen ráerősített a korábbi tapasztalatokra, a szakmunkás kategóriában adták fel magasan a legtöbb hirdetést a cégek, minden ötödik állás erre szólt. Ezt követte a fizikai-, segéd- és betanított munka, az értékesítés és kereskedelem, valamint a gyártás és termelés kategóriája. 
 
A hiányszakmák listáját még mindig a könyvelők vezetik, de közvetlenül mögéjük zárkóztak fel a raktárosok. A fejlesztők a második helyről a harmadikra, az IT munkatársak pedig a harmadikról a kilencedik helyre csúsztak vissza. Az informatikai szektor évek óta jelentős munkaerőhiánnyal küzd, ezért is jelent sokat a hirdetőknek, hogy a meghirdetett állásaikra 18 százalékkal többen jelentkeztek tavaly, mint 2015-ben.
 
Mindenben növekedést hozott 2016
 
„Amellett, hogy egyre több a hirdető és az új állás a piacon, a munkakeresők is egyre aktívabbak online. 2016-ban 17 százalékkal többen jelentkeztek a hirdetéseinkre és 34 százalékkal többen regisztráltak a rendszerünkbe, mint egy évvel korábban. A piac fellendülése vitathatatlan, havonta átlagosan közel 10 ezer új állást és 7500 önéletrajzot töltöttek fel hozzánk a cégek és az álláskeresők” – mondta Martis István, a profession.hu ügyvezető igazgatója.
 
Legtöbben irodában szeretnének dolgozni
 
Az álláskeresők leginkább az adminisztratív, asszisztensi és irodai munkák, valamint a kereskedelem és értékesítés kategóriáiban szereplő hirdetésekre jelentkeztek. A kereslet és kínálat azonban nem állt messze egymástól abból a szempontból, hogy ezeket a szakmunka, majd a fizikai-, segéd- és betanított munka kategóriái követték. A munkavégzés helyét illetően is fedi egymást a hirdetők és az álláskeresők igénye: Budapest és Pest megye után Győr-Moson-Sopron megye volt a legnépszerűbb. 

profitline.hu - alapján 

Nyomj egy lájkot is, ha tetszett a cikk!

2017. január 4., szerda

A tartós munkanélküliség az Eu eggyik legnagyobb problémája

Ezen a héten egy olyan terület gazdasági következményeivel foglalkozunk, amely hatással lesz a gyerekeink, a családjaink, vagyis mindenkinek a jövőjére, ez pedig a tartós munkanélküliség Európában. Svédországban jártunk, hogy megnézzük miként tudják alacsonyan tartani a tartós munkanélküliség arányát ott, ahova az elmúlt években a világ szinte minden országából érkeztek a menekültek.
Csak elméleti szinten játszunk el a gondolattal, hogy minden második ember legalább egy éve munkanélküli, de kétharmaduk már inkább két éve keres munkát. Ez azt jelentené, hogy csak Európában 10 és fél millió emberről beszélünk, aki hússzú távon munkanélküli, és ezzel valamit kezdenie kell az EU-nak. Jöjjön tehát egy gyorstalpaló és néhány jó tanács.
Ha a tartós munkanélküliség egy társasjáték lenne, akkor egy állással lehetne a legtöbb pontot szerezni. Ugyanakkor a helyzet az, hogy ma minden ötödik ember kiesne a játékból.
Egyrészt a szociális és munkaügyi rendszerek koordinációjának hiánya miatt, hiszen ma a munkanélküliek csupán 73 százaléka regisztrált és kap segélyt. Másfelől azért, mert munkaadók egyáltalán nem részei az ellátórendszernek.
Az unió legfrissebb ajánlása szerint a tartós munkanélkülieket vissza kell venni a „játékba”.
Először is értékelni kell azt, ha valaki regisztrál a munkanélküli rendszerbe. Számukra kell egy egyéni értékelő rendszer, amelyben pontot jelent, ha valaki aktív álláskereső
Ugyanakkor a játékosoknak szükségük van támogatókra is, akik attól függően, hogy melyik országban járunk, segítenek a képzésekben, az oktatásban, a közlekedésben, a gyermekellátásban és így tovább.
És a Jackpotot csak azok érik el, akik együtt is működnek.
Ami az európai országok gyakorlatában közös, hogy a munkanélküliek mindössze 20% aktív álláskereső, ami a tartós munkanélküliek nagy számát tekintve aggályos. És az is, hogy a kiadások jelentős része a közfoglalkoztatásra megy el és nem a munkanélküliek újra integrációjára. A kérdés tehát, hogy miként lehet a munkanélkülieket visszahozni a munkaerőpiacra.
A szlovák gazdaság növekedése az európai élmezőnyben van, éves szinten több mint 3 százalék. A munkanélküliségi ráta az európai átlag körül van. A munkanélküliek aránya 9.4 százalék, 60 százalékuk viszont több mint egy éve nem dolgozik, vagyis tartós munkanélküli. Sokuk egyáltalán nem tudta/tudja követni a globális munkaerőpiac változásait.
A távközlésben dolgoztam – mondta Radovan Cechovic. Ahogy a technológia fejlődött, egyre kevesebb emberre volt szükség így aztán elbocsátottak.
Szerencsétlenségemre az én szakmámban inkább férfiakat keresnek illetve fiatalabbakat – nyilatkozta Eleonora Orbanova.
A szlovák kormány hozott néhány fontos döntést. Az alacsony keresetűek adóját csökkentette. Támogatja azokat, akik tartós munkanélkülieket foglalkoztatnak. Újraszervezték a munkaügyi hivatalok rendszerét, amelyek együttműködnek az iparági képviseletekkel és legalább ezer specialistával, akiknek az a feladatuk, hogy segítsék a munkát keresőket.
A munkanélküliség problémáját nem lehet a munkaadók nélkül megoldani, hiszen ők a foglalkoztatók, azért meg kell hallgatnunk őket, hogy számukra ki az ideális jelölt és neki mit kell tudnia – nyilatkozta Branislav Ondruš szlovák munkaügyi államtitkár.
A tartós munkanélküliség az egyik legnagyobb kihívás Európa számára, hiszen ez az egyik kiváltó oka a pénzügyi válság óta egyre csak növekvő szegénységnek.
Ivan Escalante López mérnök, Spanyolországból érkezett Szlovákiába, ahol sokáig nem talált magának munkát. Az ottani munkanélkülieknek több mint a fele legalább egy éve nem talál magának munkát és a verseny hatalmas.
Minden álláslehetőségre tömegek jelentkeznek – mondta Iván Escalante López. Sorba kell állnod, meg kell tanulnod eladni magad, el kell érnek, hogy a munkaadók beléd szeressenek, hogy miután elolvasták az önéletrajzodat azt mondják: igen ez az ember kell nekem, akarom őt! Minden nap úgy kell elindulnod, hogy hiszel abban, hogy ez lesz a nagy nap. Szlovákia megtalált engem én meg megtaláltam Szlovákiát magamnak, szeretjük egymást.
Ez a történet az elköteleződésről és a kitartásról szól, de ugyanakkor rámutat arra is, hogy a jobb együttműködés miként teremt lehetőségeket azok számára, akik aktívan keresnek az álláslehetőségek között, még ha ezt egy európai szinten kell is érteni.
A svéd munkaerőpiac programjai mindig jó példával szolgáltak a világ számára. Az ország lakóinak száma ez elmúlt években hihetetlen tempóban növekedett, ez pedig komoly feladatot jelentett a svéd munkaügyi miniszternek.
Euronews: Hogyan változott a svéd modell az elmúlt években?
Ylva Johansson, Munkaügyi miniszter, Svédország: Tudja, korábban egy svéd munkaügyi miniszter elmondhatta, hogy van egy rendszerünk, de ahogy egyre több menekült érkezett Svédországba rá kellett jönnünk, hogy erre nincs rendszerünk. Mindent egyszerre kellett csinálnunk.
*A menekültek érkezésével egy időben kellett átalakítanunk a munkaügyi rendszerünket, az oktatási rendszerünket, amely ennek a reformnak az egyik legfontosabb része. Az volt a cél, hogy aki ide érkezett, mielőbb dolgozzon, de fontos volt az is, hogy a korábbiaknál jobban együtt működjünk a szakszervezetekkel és más civil szervezetekkel, ebben azért van már tapasztalatunk. *
E: Mit gondol, a munkaerőpiac mellett az ingatlanpiac is reform előtt áll?
Johansson: Azt gondolom igen. A munkaerőpiac az egyszerűbb, mert a partnerek hosszú távú együttműködésekkel jól és rugalmasan tudják alakítani, de a lakáspiac reformja komoly kihívást jelent a kormány számára.
E: Milyen lehetőségeket látnak a menekülthelyzet kezelésére ezeken a területeken?
Johansson: Támogatjuk a képzést. Vagyis azt például, hogy az alacsonyabb iskolai végzettségűek tanfolyamok és tréningek segítségével képezzék magukat. Ehhez nem kell hitelt felvenniük, ebben segít az állam. Támogatjuk például azt is, hogy az ide érkezőknek legyen jogosítványuk, mert anélkül nehezebb munkát találni. Vagyis segítünk abban, hogy ki tudják fizetni az oktatást és, hogy utána legyen jogosítványuk.
E: Mit ajánl a kollégáinak, az unió többi munkaügyi miniszterének?
Johansson: Egy olyan világban élünk, amikor az emberek a földi pokol elől igyekeznek messzire elmenekülni. Meg kell tudnunk osztani a felelősségünket a segítségnyújtásban. Azt gondolom ez az egyik legfontosabb. Reformokra van szükségünk a munkaerőpiacon, azzal együtt, hogy a svéd foglalkoztatási adatok elég jó képet mutatnak. Ugyanakkor figyelnünk kell, hogy mi történik a munkaerőpiacon és úgy kell a reformokat előkészíteni és alkalmazni, hogy azok ne veszélyeztessék a rendszer jól működő részeit, nehogy a feje tetejére állítsuk az egész rendszert.
E: Köszönöm, hogy a rendelkezésünkre állt és, hogy megosztotta mindezeket velünk.
euronews - alapján

2017. január 2., hétfő

Skóciában is bevezethetik az általános alapjövedelmet

Az egyén és állam viszonyát szeretné szorosabbra
 fűzni Skócia, ahol az Egyesült
 Királyságon belül elsőként vezethetik be az általános alapjövedelem intézményét 
először Fife és Glasgow városában - írja a Guardian. 

Ennek értelmében mindegy hogy ki mennyit keres, vagy

 hogy mennyi segélyre jogosult 
a jelenlegi jóléti rendszerben, egy feltételekhez nem kötött  alapjuttatásban részesülne,
 ami fölött keletkező jövedelmet progresszíven adóztatná
 az állam. 
Ez egy olyan alapot biztosítana mindenki számára aminek segítségével szabadabban
 dönthetne arról, hogy kereső tevékenységet akar végezni,
 tanulni szeretne, főállásban 
másokról gondoskodna, vagy saját vállalkozást indítana. 
Több szegényesség-ellenes
 csoport  is támogatja a kezdeményezést, ami alapvetően megváltoztatja az állam és 
egyén viszonyát, valamint a dolgozó és az egyre kiszámíthatatlanabbá váló munkaerőpiac 
viszonyát is kiegyenlítené. 
A Skóciát kormányzó SNP a tavaszi konferenciáján már
 támogatta az ötletet, és sokak 
szerint most a legjobb a közhangulat ahhoz, hogy 
eredményesen záruljanak az első
 próbák. 

A finanszírozás kérdéseket vet fel, azonban három féle 

megoldást is látnak rá. Az különböző alapokból, egyéni adományozásból, illetve a meglévő jóléti rendszerek
 átstruktúrálásával teremtenék meg a financiális alapokat.
 Az utóbbi verziót a legnehezebb 
tesztelni, de a szintén ezt a modellt tesztelő  Finnországban
 pont ezzel a verzióval 
próbálkoznak. A skótok egyelőre nem hozták nyilvánosságra, 
hogy melyik verziót
 választják. 

A tesztidőszak arra is szolgál, hogy a felmerülő hibáit kiadja

 a rendszernek és némi
 hangolással kidolgozzanak egy olyan struktúrát, amit a közvélemény is elfogad.
 Sok ellenállással számolnak, többek között olyan fronton 
ahogy itthon is sokan vitatják a szenvedélybetegek
 egészségügyi ellátásának a jogosultságát.

A Guy Standing közgazdász által vezetett Basic Income

 Earth Network is támogatja 
a törekvést, véleménye szerint a munkahelyeiket elvesztő 
és a jobboldali populizmus 
által beszippantott embereknek nyújtana valódi  alternatívát. 
A történelmi gyökerei ennek a törekvésnek már a 16
 században is megvoltak. Jelenleg 
Skócia és Finnország mellett hasonló folyó kísérleti
 projektek előkészítése folyik a
 Hollandiában és Kanadában. 

index.hu-alapján

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól