A következő címkéjű bejegyzések mutatása: környezetvédelem-környezetszennyezés-Megujuló Energiák. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: környezetvédelem-környezetszennyezés-Megujuló Energiák. Összes bejegyzés megjelenítése

2025. június 8., vasárnap

Parajdi sóbánya katasztrófája – szakértői javaslatok és azonnali intézkedések

 2025. június 8-án Hargita megye prefektusi hivatala tájékoztatása szerint helyi és külföldi szakértők érkeztek Parajdba, hogy felmérjék a helyzetet és javaslatokat tegyenek a korond-patak vízeróziójának mérséklésére.



Gátépítés, vízcsökkentés

  • Egy kb. 40 cm magas ideiglenes gát már elkészült szombaton, egy másik pedig vasárnapra fejeződött be.

  • A szakemberek célja:

    • lassítani a patak áramlási sebességét,

    • stabilizálni a vízszintet a talajsüllyedés-veszélyes részeken,

    • csökkenteni az eróziót és a sótartalom terjedését az alsóbb szakaszokon.

Sókoncentrációk változása

  • A meder közeli tárnákban a sótartalom 280,78 g/l-ről 287,05 g/l-re nőtt, míg a József-bányánál 286,62 g/l-ről 288,2 g/l-re emelkedett.

Szakértői támogatás és nemzetközi együttműködés

  • Spanyolországból, Hollandiából, Németországból és Magyarországról érkeztek szakértők, akik a román hatóságokkal közösen dolgoznak a műszaki védekezés kiépítésén.

Evakuálás és biztonság

  • A rosszabb forgatókönyv elkerülése érdekében az evakuálás további legalább 20 napig érvényben marad.


✅ Összefoglaló

  • A szakértői javaslatok megvalósítása – ideiglenes gátak, nemzetközi műszaki támogatás – segít stabilizálni a bánya körüli környezeti veszélyhelyzetet.

  • A víz és só koncentrációjának szigorú monitorozása, valamint az érintett közösségek védelme (evakuálás, tájékoztatás) alapvető fontosságú a következő hetekben.

#parajd #sobanya #katasztrofa #frisshirek

2025. június 4., szerda

🚱 Ivóvízszennyezés és vészhelyzet

 

🚱 Ivóvízszennyezés és vészhelyzet



A sóbányából kiszivárgó sós víz a Korond-patakon keresztül a Kis-Küküllő folyóba jutott, jelentősen megnövelve annak sótartalmát. Ennek következtében Maros megye 16 településén a vezetékes víz emberi fogyasztásra alkalmatlanná vált. A hatóságok harmincnapos veszélyhelyzetet hirdettek, és alternatív ivóvízellátást biztosítanak az érintett lakosok számára. A csapvíz jelenleg csak háztartási célokra, például mosásra és tisztálkodásra használható.

#erdely #parajd #katasztrofa 


2021. július 8., csütörtök

Robbanás volt az Azomureș kombinátban.

Robbanás volt az Azomureș kombinátban.



Sokkoló Robbanás történt az Azomures Kombinátban 

Nyugtatják a környékbeli lakókat,hogy minden rendbe van de hogy lenne minden rendben.


Eddig is Maros megye és Marosvásárhely vezetett a rákos és daganatos és áttétes megbetegedésekkel.


Szoval ijesztő és nagyon veszélyes ez véleményem szerint a vegyipari kombinátnak semmi keresnivaloja nincs Marosvásárhelyt és Maros Megyében.




Szerintem inkább rövid ideig akik ott dolgoznak maradjanak munka nélkül mind mindenki rákos és daganatos legyen a megyében.


A Robbanás éjjel 1 órakor következett be kb,az első de volt második utórobbanás is.

És a beszámolók szerint ez nem az első olyan eset,hogy súlyos baleset történt a vegyipari kombinátban Marosvásárhelyen.


Csoda,hogy nem szállt a levegőbe az egész Marosvásárhely és csoda,hogy nem vált lakhatatlanná az egész Maros megye.


A katasztrófavédelmi felügyelőség a körzetben élőknek a RoAlert rendszerben SMS-üzenetet küldött ki és jelezte, hogy a robbanás következtében „nincs különösebb probléma, a helyzetet ellenőrzés alatt tartják”.


Marosvásárhely Polgármestere Soós Zoltán kezdeményezni fogja az Azomures vegyipari kombinát elköltöztetését Marosvásárhelyröl.


A környezetvédelmi Miniszter biztosítja a marosvásárhelyi eket,hogy nem történt környezetszennyezés.

A kombinát közelében lakok arról számoltak be,hogy betört az ajtajuk és az ablakaik.


2019. november 4., hétfő

Így lopják az értékes fát a hatóságok tudtával a Román Állami vasutak segítségével Romániában.A videó Razboieni vonatállomáson készült 2019.május.5 -dikén.

Így lopják az értékes fát a hatóságok tudtával a Román Állami vasutak segítségével Romániában.A videó Razboieni vonatállomáson készült 2019.május.5 -dikén.

Köszönöm,hogy megnézted a videót ne feledj el feliratkozni a csatornára és megosztani a videót,hogy azt masok is láthassák.

2019. május 1., szerda

Tornado alakult ki a tegnap Romániába Călăraşi megyei Drajna közelében


 HA  ijen ütemben megy tovább az erdők irtása -kivágása és a műanyag felhasználása világunkban illetve a gyomirtozás maximális mennyiséggel a hasonlók és a műtrágya szórása.Illetve a vegyipari kombinátok szennyezése amiből van egy Marosvásárhelyen is és még nagyon sok van Romániába belőlük,mind be kellene zárni azonnal és a környezetet körülöttük beültetni fákkal és megtisztítani a sok szennyező anyagtól.

ELJÖTT AZ IDŐ AMIKOR A TERMÉSZET TÖBBET NEM FOGJA ELNÉZNI AMIT VELE TESZÜNK ÉS MINDJÁRT ELFELEJTEK BESZÉLNI A SOK ILLEGÁLIS SZEMÉTTELEPRÖL ÉS HASONLOKROL.NAGY BAJOK ELÉ NÉZÜNK EGÉSZ EURÓPÁBA AMIKET EDDIG NEM IGEN TAPASZTALTUNK ÉS LÁTTUNK.
A tornádó házak tetejét szedette le és autóbuszt is felborított.Amibe az utasok megsérültek ketten súlyosan a többiek enyhén sérültek meg.

2019. április 26., péntek

Tényleg lakopark és bevásárló üzlet komplex épül Marosvásrhelyen ahol már alapos park és környezet rombolást hajtott végre a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal illetve a két cég akik megépítik ezt.

Ha még nem követ minket kérem tegye meg.És like is minket.Köszönjük.
Már Twitteren is fent vagyunk illetve Instagramon keressen ránk A Hír Ami Számít néven megtalál.Köszönjük.

Figyethányva a CFR vonat állomás előtt lévő zöldövezetre és,hogy oda egy micsoda szép parkot lehetett volna és még mindig lehetne kialakítani a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal figyethányva erre nem is olyan régen kivágta a két magáncéggel együtt az egész fát amit itt irtunk volt meg link : https://ahiramiszamit.blogspot.com/2019/04/az-egesz-fat-kivagta-viragzas-kozben.html és lakonegyedet egy kisebbet és bevásárló centrumokat akarnak megépiteni a park helyére.Amit a nagy tábla is hirdet.
Szerintem a Marosvásárhelyi embereknek ezt nem szabad hagyni és a döntést jogilag a törvényszéken kell azonnal megtámadni és megsemmisíteni ezt a lakonegyed építését és park kialakítását kezdeményezni.Ellenkező esetben nagyon erősen megfog romlani a Marosvásárhelyiek közérzete és a levegő amit befognak szívni.

Amint Önök is bizonyára megfigyelték egyre jobban jelentősen csökken marosvásárhelyen a parkok és zöldövezetek mennyisége és minősége.Bizonyára tudják már Önök is,a favágásokat és fametszéseket amik az utóbbi időbe történtek marosvásárhelyen.


2019. április 13., szombat

Az egész fát kivágta virágzás közben Marosvásárhelyen a polgármesteri hivatal.




Könyörtelen fa irtást  végzett a Marosvásárhelyi Polgármesteri hivatal parkokért és zöldövezetekért felelős osztálya.

Olvasóink úgy vélik,tömbházat akarnak ennek a parknak is a hejére építeni.

Kövess minket és Like,hogy mindig tudd mi történik.

Szomorú,hogy ezt az ottlakok tétlenül elnézik és nem állítsák meg lakossági összefogással és a bíróság segítségével a zöldövezetek kiirtását és tönkretételét.

2018. április 26., csütörtök

Ma van a tragédia évfordulója. -Csernobil: 10 ezer év halál

A világ legnagyobb nukleáris katasztrófáját okozó blokkot ma már acélkupola zárja le hermetikusan, de csak száz évre. Ma még senki nem tudja, mi lesz ezután, a környékre viszont vagy 10 ezer évig nem térhet vissza ember.
1986. április 26-án robbanás rázta meg a Csernobil és Pripjaty közt fekvő Vlagyimir Iljics Lenin atomerőművet. A 4-es blokkon egy rosszul szervezett, majd a biztonsági szabályok többszörös durva megsértésével végzett kísérlet miatt 1 óra 24 perckor gőzrobbanás történt. Megsemmisítette a reaktor fedelét, összezúzta a hűtőcsöveket és lyukat robbantott a tetőbe, majd tűz ütött ki, újabb detonációk következtek. Nagy mennyiségű sugárzó anyag jutott a levegőbe.

Hazudtak és elkenték

A szovjet vezetés egészen addig titkolta a tragédia tényét, amíg nyugati mérőállomások (először Svédországban) hírt nem adtak az érzékelt radioaktív felhőről. Hallgattak a „baráti országok” kormányai és sajtója is, a lakosság napokig, hetekig nem jutott megbízható, hivatalos információhoz a szükséges óvintézkedésekről. A propaganda később is elbagatellizálta a világtörténelem máig legnagyobb nukleáris balesetének következményeit.
Hazánkban is csak suttogva terjedtek a hírek. Bedő Iván, a Magyar Rádió hírszerkesztőségének turnusvezetője április 28-án este a BBC-re hivatkozva beszámolt a történtekről, de a rádió vezetése másnap hajnalban letiltotta a hírt, Bedő fegyelmit kapott.
A KFKI egyik lelkiismeretes munkatársa egy utcai telefonfülkéből fővárosi és megyeszékhelyeken működő óvodákat hívott, hogy ne vigyék ki a gyerekeket az udvarra, mondván: túl erős a napsütés.
Ukrajnában az erőmű környékéről mintegy 116 ezer embert kellett evakuálni, az erős sugárzás miatt a létesítmény 30 kilométeres körzete ma is tiltott veszélyzóna, és jó ideig az is marad.
A veszélyzónában forgatott a TVN stábja a reaktor fölé épített új szarkofág összeállításáról, illetve exkluzív felvételeket készített a körzetről, megszólaltatta a katasztrófa szemtanúit, filmjüket április 26-án este adja a Spektrum Televízió:

Rövid távon beton

A közvetlen életmentés után a legfontosabb és egyben legnehezebb feladat az volt, hogy a szennyező forrást elzárják a külvilágtól, és megakadályozzák a radioaktív por terjedését. Villámgyorsan kellett cselekedni:
Nagy, egyben sajnos sok áldozattal járó teljesítmény volt, ahogy gyakorlatilag néhány hónap alatt összeszedték és betonnal fedték a romokat, majd több méter vastag vasbeton szerkezetet építettek rá. Ez volt az úgynevezett betonszarkofág
– mondja a 24.hu-nak Perger András, a Greenpeace Magyarország szakértője.
Rövid távon tényleg jó megoldás volt, de nem bírta sokáig. Vagy a nagy kapkodásban nem megfelelő minőségű betont használtak és/vagy a sugárzás illetve az időjárás kezdte ki, de az építmény repedezni kezdett.Félő volt, hogy idővel szivárogni kezd, sőt talán be is omlik.
Fotó: Spektrum

Az acél 100 évig véd

Az új, „acélszarkofágot” 2011-ben kezdték el építeni, 2016 novemberében, négynapi munkával tolták a sérült négyes blokk fölé. A 110 méter hosszú, 257 méter széles és 105 méter magas építmény a világ legnagyobb mozgatható kupolája, 1,5 milliárd euróba került, amihez Ukrajna jelentős nemzetközi segítséget kapott.
Az acélszerkezet hermetikusan lezárja a 4-es blokk teljes területét, többet takar, mint a korábbi betonszarkofág, élettartamát száz évre teszik. A kupola alatt pedig végre megkezdődhetne a lényegi munka: a régi szarkofág elbontása, és a sugárzó roncsok eltakarítása. Legalábbis elméletben.
A gyakorlatban nincs pénz a romok eltakarítására, de a konkrét terv és technika is hiányzik, emellett azt sem tudni, hol és hogyan lehetne biztonságba helyezni a sugárzó romokat. Úgy tűnik, a nemzetközi közösség most csak az acélkupola felállítására tudott összefogni, a folytatást menet közben kellene kitalálni
– fogalmaz Perger András.

Veszélyes hely évezredekig

Ami a 30 kilométeres veszélyzóna jövőjét illeti, jó ideig tiltott terület marad. Hatalmas mennyiségű, hosszú felezési idejű izotóp szóródott szét, a Greenpeace szakértője szerinttöbb tízezer évre lehet tenni, mire ismét alkalmas lesz az emberek megtelepedésére.
Addig is marad szörnyű memento, és élő tudományos labor, ahol atomkatasztrófák természetre gyakorolt hosszú távú hatásait vizsgálhatják a kutatók.
Fotó. Spektrum
Felmerült, miszerint óriási napelemfarmot telepítenek a minden másra alkalmatlan térségben, de Perger András nem tartja jó ötletnek az építő és üzemeltető személyzet, a ki-be járkáló emberek egészsége miatt.
A sugárterhelés még azok számára is veszélyes lehet, akik csak turistaként, pár órát töltenek a veszélyzónában
– teszi hozzá.
Fotó. Spektrum
Jelenleg Oroszországban még több olyan típusú atomerőmű üzemel, mint a csernobili volt, ezért ezekben elméletileg bekövetkezhetne hasonló baleset. Az iparág szerint pont ugyanilyen tragédiától ennek ellenére nem kell tartanunk: a szakemberek tanultak a hibákból, ezért a reaktorokba számos védelmi rendszert építettek be, amelyek elvileg megakadályoznának egy „újabb Csernobilt”.

Öregszenek a reaktorok

Más balesetek viszont bárhol, bármikor előfordulhatnak előre nem látható okból, olyan ez, mint a repülőgép-szerencsétlenségek: a Germanwings járatának 2015-ös tragédiája előtt ki gondolta volna, hogy egy pilóta hegyoldalba csapódik a gépével, mert öngyilkos akar lenni?
Fotó. Spektrum
A szakértő szerint jelenleg a reaktorok öregedése jelenti a fő kockázatot típustól függetlenül.
Vagy például az olyan „újítások”, mint a Roszatom úszó nukleáris erőműve, amit az első tervek szerint az ötmilliós Szentpétervár kikötőjében töltöttek volna fel üzemanyaggal, és kezdték volna meg a tesztüzemet. A komoly tiltakozás hatására azonban a beüzemelés helyszínét Murmanszkba helyezték át. Az úszó erőmű jelentette potenciális veszélyforrásokról itt olvashat.
Kiemelt fotó: Spektrum

2017. október 15., vasárnap

Európai Környezetvédelmi Ügynökség: Csaknem 400 ezren haltak meg a légszennyezettség miatt 2014-ben az Európai Unióban

A leginkább sújtott országok között van Lengyelország és Magyarország is.

A finomrészecske-szennyeződés 2014-ben 399 ezer ember haláláért volt felelős az EU-ban, ami 8 százalékos csökkenést jelent az ezt megelőző évhez képest. Ebből is látszik, hogy a levegő minősége javulóban van, de még mindig sok a teendő - közölte a koppenhágai székhelyű szervezet.
Arányaiban messze Bulgáriában regisztrálták a légszennyezettség miatti legtöbb korai halálozást, de  a leginkább sújtott országok között van Lengyelország és Magyarország is. A legkevésbé érintett két ország Írország és Svédország.
Az adatok az uniós tagországok többségében javultak 2013-hoz képest, romlást egyedül Cipruson, Dániában, Észtországban, Finnországban, Lettországban, Litvániában és Svédországban mértek.
Az Európai Unió által megszabott légszennyezettségi határértékeket a huszonnyolc tagállam közül huszonkettőben átlépték - közölte a Politico brüsszeli hírportál az értékelést ismertető cikkében.
"Bátor döntésekkel, illetve a tisztább közlekedésbe, energiatermelésbe és mezőgazdaságba való okos beruházásokkal egyszerre mérsékelhetnénk a légszennyezettséget és javíthatnánk az életminőségünket" - hangsúlyozta Hans Bruyninckx, az EEA igazgatója.
forrás : ecolounge

TÖBB MINT 200 ZSÁK SZEMETET SZEDTEK ÖSSZE AZ ÖNKÉNTESEK A MESZES-HEGYSÉGRŐL


Több mint 100 önkéntes, köztük sok gyerek vett részt szombaton a Zilah melletti Meszes-hegység megtisztításában. A környezetüket tisztelő emberek néhány óra alatt 200 zsák szemetet gyűjtöttek össze.
A környezetvédő akciót a Facebook-on kezdte hirdetni a hét elején egy csoport, amely elégedetlen volt azzal, hogy a város egyik legkedveltebb piknikező helye mennyire szemetes.
A felhívás következtében szombat reggel több tucatnyi diák, szülők és gyerekek, sőt Szilágy megye alprefektusa, Végh Sándor is részt vett a hulladékgyűjtő akcióban.
 A résztvevők elmondása szerint fontos, hogy tiszteljük a természetet és mindig összeszedjük magunk után a szemetet, ugyanakkor többen elmondták, hogy a jó példa által talán azok is észreveszik, hogy nem kellene szemetelniük, akik eddig eldobták az erdőben, a parkolókban a hulladékot.
A hulladékgyűjtő akció során a Meszes-hegységből több mint 200 zsák szemét gyűlt össze, amelyet a helyi hulladékgazdálkodási vállalat ingyen elszállított a helyszínről.

2017. augusztus 10., csütörtök

Prod Kft. tejfeldolgozó vállalat

Borsos büntetést kapott a Gordon Prod Kft. tejfeldolgozó vállalat a Fehér-Nyikó Székelyszentlélek és Székelyszentmihály közötti szakaszán okozott június végi szennyezés miatt.
A patakszennyezés miatt két hatóságtól is pénzbüntetést kapott a Gordon Prod Kft. • Fotó: Pál Árpád A környezetvédelmi előírások, valamint a környezetvédelmi engedély feltételeinek be nem tartása miatt 50 ezer lejes pénzbírsággal sújtották a szennyezést okozó károk miatt.
A patakszennyezés miatt két hatóságtól is pénzbüntetést kapott a Gordon Prod Kft. • Fotó: Pál Árpád A környezetvédelmi előírások, valamint a környezetvédelmi engedély feltételeinek be nem tartása miatt 50 ezer lejes pénzbírsággal sújtották a szennyezést okozó vállalatot.

– tájékoztatott Balla Izabella, a Hargita Megyei Környezetőrség vezetője. A területen illetékes Maros Vízügyi Igazgatóság szóvivője, Călin Fokt megkeresésünkre azt közölte, hogy a vízügyi igazgatóságtól 35 ezer lejes büntetést kapott a tejfeldolgozó a június 29-ei szennyezés miatt. A szóvivő elmondta, hogy bár savó ömlött a patakba, a jegyzőkönyvben ez mesterséges szennyezésként szerepel, és nem térnek ki arra, hogy baleset vagy műszaki meghibásodás eredménye. Nem fellebbeztek Péter János, a Gordon Prod Kft. műszaki igazgatója elmondta, kifizették a büntetéseket anélkül, hogy megóvták volna a jegyzőkönyveket. „Hibásak voltunk, de csak az nem követ el hibát, aki nem dolgozik. Hosszú ideje kínlódunk a probléma tartós megoldásán, s eddigi lépéseink különböző okokból eredményteleneknek bizonyultak, viszont kategorikusan visszautasítjuk azt, hogy szándékosan szennyeznénk saját házunk táját – tiltakozott a műszaki igazgató. Elmondta, hogy a büntetéseken kívül kifizették a laborvizsgálatot is, ami 3500 lejbe került, valamint egy szakcéggel kitakaríttatták a patak medrét – utóbbit is beleszámolva százezer lej fölé emelkedett a szennyezést eredményező baleset költsége. Tartós megoldás A szennyezés bejelentésekor az állami rendőrség is jegyzőkönyvet állított ki, és a jegyzőkönyvbe foglaltaknak megfelelően fokozottan ellenőrzik a szennyezés megelőzésére szolgáló óvintézkedéseket – számolt be Péter János. Ideiglenes megoldásként szigorúan figyelnek a savó megsemmisítésére. Azt a mennyiséget, amit nem szállítanak el a gazdák az állatok etetésére, a vállalat egy Maros megyei, erre szakosodott tisztítóállomásra szállítja, hogy ne történhessen több baleset. Időközben igyekeznek megteremteni a lehetőségét annak, hogy helyben tisztítsák meg a savót. Az ülepítőmedence tervei szeptember után készülnek el, de már megrendelték a savókoncentráló szűrőket, amelyek a vizet kiszűrik a savóból – tudtuk meg az igazgatótól. A szűrővel annyira megtisztítják a vizet, hogy használható lesz akár felszerelés, gépek mosására is – állítja a műszaki igazgató. Újból elmondta egyébként azt is, hogy ha a pályázat sikertelen lesz, önerőből építik meg az ülepítőmedencét. Sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a tetemes büntetés és a pataktisztítási erőfeszítések sem oldották meg a vízi élővilág veszélyeztetettségének kérdését a Nyikóban, ugyanis az említett szakaszon vasárnap száraz volt a patak medre a leapadt vízszint miatt.

Forrás facebokk es szekylyhon

2017. június 16., péntek

Kicsi Naphal, avagy egy kicsit robot fog beúszni a sérült fukusimai reaktorba.

A küldetés nagy kihívás lesz, ugyanis eddig egy robot sem tért vissza onnan.
Hat éve, 2011-ben hatalmas cunami érte el Japán partjait, több mint 18 ezer ember életét vesztette, s egyben előidézte a csernobili óta a legnagyobb atomkatasztrófát. A sérült reaktor egy része még mindig komolyan sugárszennyezett, így a robotok jelentős szerepet játszanak a megtisztításban.
This undated handout from Japan's Toshiba and the International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID) shows a remotely operated underwater vehicle (ROV), developed to inspect the interior of the Fukushima Daiichi Nuclear Plant Unit 3, which was destroyed by a tsunami after a massive earthquake on March 11, 2011.
Operators practiced navigating the robot in a pool, which was meant to simulate the interior of Unit 3. The robot, 30cm in length and 13cm in diameter, is equipped with front and rear facing cameras, a 60m cable and is propelled by thrusters. / AFP PHOTO / IRID AND TOSHIBA / Handout / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO/IRID/TOSHIBA" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS - NO ARCHIVES
Fotó: AFP
A Toshiba és a kutatók egy csoportja ezért kifejlesztett egy kis úszú robotot, amivel a Daicsi atomerőmű 3-as reaktor elöntött részeit fel lehet térképezni.
Toshiba Corporation and the International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID) unveil a new robot at Port and Airport Research Institute in Yokosuka City, Kanagawa Prefecture on June 15, 2017.  The company and institution developed 13cm in diameter, 30cm underwater robot in length to enter and inspect the primary containment vessel at the Unit 3 of the Fukushima No. 1 Nuclear Power Station.  The robot, powered by wire, contains two cameras and LED lights both front and rear section.  The robot will be operated from this summer.( The Yomiuri Shimbun )
Fotó: AFP
Az irányítők előbb egy medencében gyakorolják a navigálást. Szimulálták a 3-as reaktor felépítését és a környezetet. Egy Tokióhoz közeli tesztpályán vezetik végig többször a robotot.
Toshiba Corporation and the International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID) unveil a new robot at Port and Airport Research Institute in Yokosuka City, Kanagawa Prefecture on June 15, 2017.  The company and institution developed 13cm in diameter, 30cm underwater robot in length to enter and inspect the primary containment vessel at the Unit 3 of the Fukushima No. 1 Nuclear Power Station.  The robot, powered by wire, contains two cameras and LED lights both front and rear section.  The robot will be operated from this summer.( The Yomiuri Shimbun )
Fotó: AFP
A robot óvatosan úszott keresztül a tárolóedények között. Ha itt sikerül teljesítenie a feladtát, akkor jövő hónapban már a sérült reaktorban merülhet alá.
Toshiba Corporation and the International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID) unveil a new robot at Port and Airport Research Institute in Yokosuka City, Kanagawa Prefecture on June 15, 2017.  The company and institution developed 13cm in diameter, 30cm underwater robot in length to enter and inspect the primary containment vessel at the Unit 3 of the Fukushima No. 1 Nuclear Power Station.  The robot, powered by wire, contains two cameras and LED lights both front and rear section.  The robot will be operated from this summer.( The Yomiuri Shimbun )
Fotó: AFP
A robotot “Kicsi Naphal” névre keresztelték. Nagyjából akkora mint egy vekni kenyér. Mindössze 30 centiméter hosszú, a hengeres test átmérője 13 centiméter. Saját lámpákkal és két kamerával gyűjti be az adatokat, farokpropellerekkel hajtja magát előre. Egy dóziméterrel is felszerelték, hogy tudják figyelni, mekkora sugárzásnak van kitéve.
Toshiba Corporation and the International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID) unveil a new robot at Port and Airport Research Institute in Yokosuka City, Kanagawa Prefecture on June 15, 2017.  The company and institution developed 13cm in diameter, 30cm underwater robot in length to enter and inspect the primary containment vessel at the Unit 3 of the Fukushima No. 1 Nuclear Power Station.  The robot, powered by wire, contains two cameras and LED lights both front and rear section.  The robot will be operated from this summer.( The Yomiuri Shimbun )
Fotó: AFP
Egy hatvan centiméter hosszú kábelen továbbítja majd az adatokat és fotókat, amiket a tervek szerint begyűjt majd a sérült reaktorban. Fontos hangsúlyozni, hogy “a tervek szerint”, elődei ugyanis mind kudarcot vallottak. Beszorultak valahová, vagy azonnal “lehaltak” a sugárzástól, amely az embert mindössze másodpercek alatt megölné. Úgy, hogy most sokan szorítanak a kis robotnak.
Staffs operate the robot at Port and Airport Research Institute in Yokosuka City, Kanagawa Prefecture on June 15, 2017. Toshiba Corporation and the International Research Institute for Nuclear Decommissioning (IRID) developed 13cm in diameter, 30cm underwater robot in length to enter and inspect the primary containment vessel at the Unit 3 of the Fukushima No. 1 Nuclear Power Station.  The robot, powered by wire, contains two cameras and LED lights both front and rear section.  The robot will be operated from this summer. ( The Yomiuri Shimbun )
Fotó: AFP
A robotot tudósok fogják irányítani, illetve figyelik majd az összes általa küldött adatot. Ezeknek köszönhetően specialisták el tudnák távolítani a radioaktív hulladékot. Jövő hónapban küldik be először Kicsi Naphalat a sérült reaktorba.
Forrás : 24.hu

2016. december 29., csütörtök

Szomorú visszatérés Fukusimába – elképesztő képek visszatérő emberekről

Megindító fotók készültek visszatérő fukusimai lakosokról, akiket lefotóztak az atomkatasztrófa előtti fontos helyeiken.


A helyszínen a katasztrófa után sok minden megváltozott. Carlos Ayesta és Guillaume Bression francia fotósok a Retracing Our Steps fotó sorozatban készítették felvételeiket azokról a lakosokról, akik 2011-ben arra kényszerültek, hogy szeretett városukat elhagyják.



A tenger alatti földrengés ereje 2011-ben 9-es fokozatú volt, amely kihatott a fukusimai atomerőművekre is. Konspiratív állítások szerint a földrengés célirányzott volt, amelyet az Alaszkában elhelyezet HAARP rendszer generált a térségre.

A tragédia következtében az atomerőműben 3 reaktor a 6-ból kiolvadt a tenger alatti földrengés következtében létrejövő szökőár miatt.

Az erőműből nagy mennyiségű radioaktív anyag sok tíz kilométeres távolságban beszennyezte a térség környezetét. Az érintett területekről a japán hatóságok nyolcvanezer ember voltak kénytelenek arra kényszeríteni, hogy otthonaikat elhagyják. Feladatuk nem volt egyszerű, hiszen a japán emberek többsége tradicionális ember volt és nehezen lehetett rábírni őket, hogy mindent otthagyjanak.



A két francia fotós, Carlos Ayesta és Guillaume Bression, engedélyek beszerzésével jutottak el Fukusimába. A fotósokkal több egykori fukusimai lakos is tartottak, akik önszántukból vállalták a fotográfiák elkészítését.

Ők olyan autentikus emberek voltak, akiknek az atomkatasztrófa miatt szeretett városukat, Fukusimát el kellett hagyniuk. A legendás települések térsége a katasztrófa idején megszűnt az élet néhány óra leforgása alatt.

A fotósok legális engedéllyel elvittek olyan embereket különféle helyszínre, akik bevállalták a fotózást kedvenc helyeiken és volt munkahelyeiken is.

A fotográfusok az embereket megkérték arra, hogy a felvételek során tegyenek úgy, mintha semmi nem történt volna.

A fotósorozat így egy egészen szürreális eredményt hozott, amely meglehetősen szomorú.






































Forrás: erdekesvilag.hu 

2016. december 6., kedd

Na ez a követendő példa,innen is látszik hogy Románia nem jó irányba halad

Mérföldkőhöz érkezett a dán főváros: 13.110-zel több kerékpár rója utcáit, mint gépkocsi.

A koppenhágai kerékpárszámlálók novemberben mérték az újabb rekordot a városközpontban. A városi önkormányzat 1970-ben kezdte el mérni a főváros központjának számos pontján a közlekedők számát. Akkor napi 351 133 gépkocsit és 100 071 kerékpárt jegyeztek fel. 2009-ben állították fel az első elektromos kerékpárszámlálókat, amelyekből ma már 20 van városszerte. Tavaly óta a kerékpározók száma 15 százalékkal nőtt, a gépkocsit használóké egy százalékkal csökkent, ami 265 ezer kerékpárt és 252 ezer gépkocsit jelent az utakon.
Kifizetődőnek bizonyult az önkormányzat erőfeszítése abban, hogy létrehozza a kerékpározók városát, húsz év alatt 68 százalékkal nőtt a kerékpár-közlekedés. „Ami valóban segített, az az erős politikai vezetés, ez Ritt Bjerregaard volt polgármesternek köszönhető, aki elkötelezett volt a kerékpározás mellett” – mondta Klaus Bondam, a dán kerékpárszövetség új elnöke.
2005 óta egymilliárd dán koronát (136 millió euró) költöttek kerékpár-infrastruktúrára, felépítve néhány új hidat a kerékpározók és a gyalogosok számára. Morten Kabell, az önkormányzat műszaki és környezetvédelmi felelőse azzal számol, hogy a belváros egy évtizeden belül autómentes övezetté válik, és 2025-re elérhetik azt, hogy a közlekedők több mint 50 százaléka kerékpáros lesz Nagy-Koppenhága területén. Jelenleg a kerékpárosok aránya 41 százalék. Ezt segíteni fogja, hogy 2019-ben átadják a meghosszabbított metróvonalat.
Koppenhága lakossága folyamatosan nő, 15 éven belül a belvárosban 600 ezerről 715 ezerre emelkedik. Az emberek látják, hogy leggyorsabban kerékpárral tudnak a városban közlekedni. Számos új negyedben a gépkocsi-tulajdonosok száma magasabb, mint a város régebbi részeiben, de a gépkocsi-használat nem nőtt.
MTI és Mediatica   -alapján

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól