2016. szeptember 26., hétfő

Markó Béla szerint sem szerencsés a határon túli Markó Béla szerint sem szerencsés a határon túli magyarok szavazati jogamagyarok szavazati joga


A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) volt elnökének, Markó Bélának a véleménye szerint nem helyes olyasmiről szavazni, aminek aztán nem érzi a következményét a saját bőrén valaki. Mindezt a határon túli magyar kettős állampolgárok magyarországi választáson való szavazásáról mondta a Népszavának adott hétvégi interjújában, amelyben magyar belpolitikai kérdések is szóba kerültek.

Markó Béla úgy látja, nagyon központosított döntési mechanizmus alakult ki Magyarországon, nemcsak informálisan, hanem formálisan is, ami megváltoztatta a rendszert. Az RMDSZ volt elnöke szerint az önkormányzatok igencsak meggyengültek "miközben nekünk magyaroknak Romániában egy hasonló centralizációs folyamat már-már katasztrofális lenne".

A politikus szerint Európa nem tudott még igazi választ adni a menekültkérdésre. A kvóta egyelőre nem válasz, csak pillanatnyi tűzoltás, de azt sem tartja szerencsésnek, hogy azt a látszatot keltik, miszerint az ország külön utakon jár, mert ez nem lehetséges sem ebben a régióban, sem másutt Európában. Vagy ha ideig-óráig lehetséges is, nem igazán hasznos - fűzte hozzá.Markó Bélának egyértelmű véleménye van a határon túli magyar kettős állampolgárok szavazásáról a magyarországi választásokon vagy akár a népszavazáson is. Nem hiszi, hogy helyes olyasmiről szavazni, aminek aztán nem érzi a következményét a saját bőrén valaki. Erre persze, lehet az a válasz - mondja -, hogy a menekültkérdés vagy akár más is, így vagy úgy bennünket is érint, de erről egyáltalán nincs meggyőződve. 

"Meg aztán, ami ebben a történetben a legszomorúbb, az a zsigeri kampány, az a felelőtlen gyűlöletkeltés, amit a plakátokon is látni, televízióban vagy rádióban is hallani. Ezzel egy erdélyi magyar mit kezdjen?"Kérdésre válaszolva elmondta, nem tudja, mennyire bevándorlás ellenes a határon túli magyar közvélemény, de ha igen, annak történelmi okai is vannak. Bár nem a mostani helyzet analógiája - teszi hozzá -, mert Erdélyben egészen más etnikai problémákkal találkoztak a történelem folyamán, a betelepüléstől vagy betelepítéstől való félelem ma is ott van az erdélyi magyarok idegeiben is, és könnyű akár rossz társításokhoz is eljutni. Hozzáteszi, hogy a magyarországi média Erdélyben is hat, de lényeg az, hogy nem feltétlenül jó, ha az ott élők tömegesen mondanak véleményt arról, ami nem érinti őket.

forrás: http://www.sztarklikk.hu/kozelet/marko-bela-szerint-sem-szerencses-a-hataron-tuli-magyarok-szavazati-joga/294445

Osszad hogy máshoz is eljusson ! 

Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól