A brassói Sf. Constantin kórház Profesor Gilles Mentha vesetranszplantációs központjában csütörtökön, december elsején hajtották végre az ország első, magánklinikán elvégzett veseátültetését.
A műtétet a sebészeti részleg vezetőjének, a marosvásárhelyi Bogdan Moldovan sebész főorvos irányításával végezték, a donor és a páciens pedig apa és lánya. A 21 éves csíkszeredai lánynál idén tavasszal diagnosztizáltak krónikus veseelégtelenséget, azóta hemodialízis alatt állt. A beavatkozást laparoszkópiás módszerrel végezték – a laparoszkópia lényege, hogy nem kell a hasat felvágni, hanem csak a bőrt és a hasfalat apró nyílásokkal átszúrni, ez napokkal gyorsabb, kevésbé fájdalmas és esztétikailag sokkal szebb gyógyulást eredményez –, a 42 éves apa veséjének eltávolítását a genfi egyetemi kórház urológiai részlegének vezetője, dr. Christophe Iselin által irányított orvoscsapat végezte.
Bogdan Moldovan a MagnaNews-nek elmondta, 2011-ben azzal a céllal tért vissza Svájcból Romániába, hogy meghonosítsa a veseátültetést, december folyamán pedig újabb párt várnak kivizsgálásra, és ha a szervet megfelelőnek találják, akkor jövő év elején kerülhet sor az újabb átültetésre.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése