2016. december 11., vasárnap

Az urnákat lezárták, kezdődhet a szavazatszámlálás.

A Szociáldemokrata Párt (PSD) fölényesen, a voksok csaknem 46 százalékát megszerezve nyerte meg a romániai parlamenti választásokat, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) 6 százalék körüli támogatottsággal juthat be a bukaresti törvényhozásba a vasárnap este közzétett első becslések szerint.
szavazatszamlalas_kr_2_bLezárták az urnákat, kezdődhet a szavazatszámlálás
Két szociológiai intézetet akkreditált a központi választási bizottság, hogy az urnáktól távozók nyilatkozatai alapján felmérést készítsen.
Az IRES közvélemény-kutató cég exit pollja szerint a PSD 45,9, szabadelvű szövetségese, az ALDE pedig 6,3 százalékos támogatást szerzett, míg a jobboldalon a Nemzeti Liberális Párt (PNL) 20,8, az idén alakult Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) pedig 9,2 százalékot ért el. A Traian Băsescu volt államfő vezette Népi Mozgalom Pártot (PMP) az ötszázalékos parlamenti küszöb alatt, 4,6 százalékon mérték.
Az adatsor az urnazárás előtt egy órával érvényes becslést mutatja. Az IRES szerint a hibahatár 1,6 százalékos.
A Curs-Avangarde exit polljában a PSD-t 45,5, a PNL-t 21,7, az USR-t 8,5, az RMDSZ-t pedig 6 százalékkal mérték. Ebben a becslésben a PMP is bejut a parlamentbe 6 százalékkal.
A vasárnapi törvényhozási választásokon a névjegyzékben szereplő 18,9 millió választópolgár 39,5 százaléka járult urnákhoz. A legutóbbi, 2012-es parlamenti voksoláson a jogosultak 41,7 százaléka adta le szavazatát.
A mostani 39,49 százalékos részvétel alacsonyabb a négy évvel ezelőtti parlamenti választásokhoz képest, amikor a közel 19 millió választópolgár 41,76 százaléka járult urnák elé. A korábbi megmérettetésekhez hasonlóan ezúttal is nehezen lendültek bele többségben magyarlakta erdélyi megyék, amelyek közül vasárnap különösen jó, átlagon felüli teljesítményt produkált Hargita megye, ahol a választópolgárok 44,6 százaléka adta le voksát.
Idén a külföldi román külképviseleteken vasárnap 21 óráig 102.067 külföldön élő román állampolgár adta le voksát a Központi Választási Iroda (BEC) hivatalos adatai szerint. A külhoni román állampolgárok számára összesen 417 szavazókörzetet alakítottak ki, több mint 90 országban, csaknem kétszer annyian, mint a négy évvel ezelőtti parlamenti voksoláson. A fővárosban élő választópolgárok 41,61%-a szavazott 21 óráig – derül ki a BEC hivatalos honlapján közzétett adatokból.
A legnagyobb számban a Moldovai Köztársaságban élő román állampolgárok járultak az urnákhoz: a számukra kialakított 35 szavazókörzetben több mint 30 ezren éltek alkotmányos jogukkal.
A szociáldemokraták szerint őket illeti meg a kormányzás joga
A Szociáldemokrata Párt (PSD) úgy véli, hogy történelmi győzelmet aratott a romániai parlamenti választáson, és őket illeti meg a kormányalakítás joga – erről Liviu Dragnea, a PSD elnöke nyilatkozott vasárnap este az exit poll eredmények közzé tétele után.
A felmérések szerint a PSD a szavazatok 45 százalékát kapta, a második helyezett, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a voksok mintegy 21 százalékát gyűjtötte össze.
Dragnea úgy vélte, a választók egyértelműen döntöttek, és az eredmények alapján a PSD-nek kell kormányt alakítania. Ennek érdekében tárgyalni fognak a Călin Popescu Tăriceanu vezette szabadelvű ALDE-val, amely az exit poll eredmények szerint a voksok mintegy 6 százalékát kapta.
A liberálisok nem adják fel
'Még játszik a Dacian Cioloş - kormányfő projekt” – fogalmazott Alina Gorghiu, a Nemzeti Liberális Párt elnöke az exit-poll eredmények ismertetését követően, hozzátéve, hogy vasárnap éjjel a liberálisok párhuzamos szavazatszámlálást végeznek – írja az Agerpres.
A PNL elnöke úgy nyilatkozott: „minden meccset a végéig játszanak”, és hogy még küzdenek azért a célért, hogy parlamenti többséget hozzanak létre, Dacian Cioloşt pedig kormányfőnek tegyék meg. „Sok függ a végleges eredménytől, a kis pártok eredményeitől” – tette hozzá Gorghiu.
szekelyhon -alapjàn 

Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól