Óriási médiaérdeklődés kísérte Szerbiában Orbán Viktor látogatását és a közös szerb-magyar kormányülést. A televíziók híradásai és a rádiók is ettől az eseménytől voltak hangosak, de az online sajtóban is szinte óránként jelent meg új cikk a látogatás kapcsán. A lapok jellemzően a történések tudósítására szorítkoztak, de a kiemelésekből, címekből is látni az attitűd változását.
Aki követi a szerb sajtóban zajló folyamatokat, azt láthatja, hogy a magyar miniszterelnök megítélése nagyot változott mindössze néhány hónap alatt. A migrációs válság kezdetekor még egyértelműen negatív karakterként jelent meg a magyar miniszterelnök a szerb sajtóban, manapság azonban már visszafogottabban fogalmaznak a szerb lapok.
Ki emlékszik még a Blic című belgrádi napilap botrányos címlapjára? Hol van már a Hitler-bajusszal ábrázolt magyar miniszterelnök? Mára a “szerb-magyar kapcsolatok történelmi magaslatokra jutottak”, ahogy az több újságban is megjelent.
Orbán Viktor magyar és Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök (Forrás: Orbán Viktor Facebook oldala)
Tárt karokkal várják a magyar befektetőket
“Orbán: részt akarunk venni a szerb gazdaság felemelkedésében” – ezzel a címmel számolt be a szerb állami hírügynökség a látogatásról. A Tanjug tudósításában kiemelte, hogy Magyarország 61 millió eurónyi támogatást szán a szerb és a magyar befektetőknek, ahogy azt is pozitívumként említik, hogy a magyarok figyelme immár Dél-Szerbia felé is fordul.
“Jöjjenek, a dolgozóink szorgalmasak, és nem drágák” – emeli ki a Mondo.rs a szerb miniszterelnök mondanivalójából a lényeget. A tudósítás szerint a szerb kormány mindent megtesz majd azért, hogy a magyar befektetők megfelelő körülményeket találjanak az országban. “Sehol máshol a világban nem kapnak jobb lehetőségeket, jobb gazdasági környezetet annál, mint amilyeneket mi teremtünk nekik” – idézi a szerb miniszterelnök magyar befektetőknek szánt üzenetét a lap.
Orbán Viktor magyar és Aleksandar Vučić szerb miniszterelnök (Forrás: Orbán Viktor Facebook oldala)
Semmi jót nem hoz a liberális világfelfogás
Kiváló kapcsolatokról és a magyar tőke érkezéséről ír a Blic, a Večernje Novosti, ahogy sok más lap is, kiemeli a szerb miniszterelnök megállapítását Donald Trump győzelmével kapcsolatban, amely a közös sajtótájékoztatón hangzott el. A lap “Vučić: Szerbia nem elég nagy ahhoz, hogy beleszóljon minden globális kérdésbe; Orbán: Jól szórakoztam a választásokat nézve” címmel közölt erről az epizódról cikket, amelyben részletesen leírja a magyar kormányfő álláspontját.
hirado.hu - alapján

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése