2016. november 3., csütörtök

Manzárdosítaná a Marosvásárhely városépítő polgármesteréről, Bernády Györgyről elnevezett általános iskolát a helyi önkormányzat. A műemlékvédők szerint azonban nagyon oda kell figyelni az efféle beavatkozásokra.

Felületes és hiányos munkát végeztek az építők a felújítás során a műemlékvédő szerint
Miután végzett az Egyesülés lakótelepi volt 8-as számú általános iskola, a jelenlegi Alexandru Ioan Cuza manzárdosításával, Marosvásárhely önkormányzata a Bernády iskolát is bővíteni szeretné. A Dózsa György úti belvárosi tanintézet néhány évvel ezelőtt már átesett egy toldáson, akkor egy új szárnnyal bővült. Mivel még több osztályteremre lenne igény, a városvezetés a csaknem száztíz éves épület manzárdosítását vette fontolóra. „Nehéz lenne megsaccolni, mikor kezdjük el a munkálatokat, hisz műemlék épületről van szó, ilyen esetben pedig körülményes az engedélyek beszerzése” – mondta el Horaţiu Lobonţ, a polgármesteri hivatal iskolákért felelős igazgatója.
A Bernády György Általános Iskolát a tavaly renoválták, de amint Keresztes Géza műemlékvédő szakember megállapította, az épület Dózsa György úti oldalán az építők felületes és hiányos munkát végeztek. A földszinti ablakok köré a mai napig sem helyezték vissza a díszítőelemeket, holott azok már rég elkészültek, és már a párkányokon is kellett módosítani, hogy az eső ne folyjon végig a falon. Nem került vissza a két fronton sem a homlokzatra, az épületnek az a része, melyet egykoron Magyarország, illetve Marosvásárhely címere ékesített.
„Azt mondták, hogy a frontonok visszaépítése még nem aktuális, hisz azok a tetőszerkezethez tartoznak, a tetőt pedig azelőtt nem sokkal javították, és még garanciában van” – idézte fel a tervezési folyamat buktatóit a műépítész. Keresztes Gézának a manzárdosítással is bizonyos fenntartásai vannak. Szerinte mindenekelőtt meg kellene vizsgálni, hogy az iskola aránylag szűk lépcsőházai tűzoltóvédelmi szempontból megbírnak-e még egy pár osztálytermet. Keresztes nem tartja kivitelezhetetlennek vagy értelmetlennek a manzárdosítást, de mint állítja, azt egy komoly tanulmánynak kell megelőznie.
Az iskola manzárdosításáról még Peti András korábbi alpolgármester nyújtott be határozattervezetet. Ennek szövege szerint mintegy 4,5 millió lejből építenék be a tanintézet tetőterét.
Tetszett az összeállítás? Ajánld másoknak is!
► KÉRJÜK OSZD MEG MÁSOKKAL IS! KÖSZÖNJÜK! HOZZÁSZÓLNI LENTEBB TUDSZ!


Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól