A vívó szerint „ez egy nagyon nehezen megnyert olimpiai arany volt”
Megszületett a riói olimpia ötödik magyar aranyérme, miután Szilágyi Áron megvédte címét kardvívásban. A 26 éves sportoló történelmi sikert aratott, hisz zászlóvivőként utoljára, 1948-ban, Németh Imre tudott olimpiai bajnoki címet nyerni.
Szilágyi az amerikai Deryl Homerrel vívott a döntőben, s végig uralta az asszót. Rögtön az elején 3-0-ra, majd 7-3-ra és 8-4-re is vezetett. Az egyperces szünetet követően sem fékezett a Vasas kardozója - két gyors tussal már hatra növelte előnyét. Ebből a végére hét lett, így 2012 után újabb olimpiai bajnoki címet szerzett.
„Egy áldott embernek érzem magam” – kezdte mérkőzés után adott nyilatkozatát az elérzékenyült Szilágyi. „Hihetetlen, hogy ezt másodszor is átélhettem. Amíg meg nem történik, hogy a nyakamba akasztják az érmet, addig el sem hiszem. Rengeteg munka volt ebben, sok embernek jár a köszönet. Iszonyatosan boldog vagyok.”
Daryl Homer elmondta: nagyon sokat dolgozott, hogy a tavalyi világbajnoki ezüstérme után ismét dobogóra állhasson, és mivel ez sikerült, nem csalódott a döntő elvesztése miatt. "Négyéves utazás végén érkeztem el ide, és nagyon örülök annak, amit elértem. Örülök, hogy nagyon magas szinten vívtam. A nap elején azt mondtam, ha mindent kiadok magamból, akkor bármi történik, elégedett leszek" - nyilatkozta, hozzátéve, hogy a döntőben némileg tompa volt és túlságosan védekező felfogásban vívott.
Kamuti Jenő: Áron vívását tanítani kellene
Kamuti Jenő szerint a riói olimpián címét megvédő kardozó Szilágyi Áron vívását tanítani kellene. "Asszóról asszóra vívott jobban, hasonlóan a londoni olimpiához. Kárpáti Rudi volt legutóbb, akinek sikerült a címvédés kardban, 1956-ban és 1960-ban, Áron most hasonló klasszis lett, mint Kárpáti" - nyilatkozott az MTI-nek a kétszeres olimpiai ezüstérmes vívó. Hozzátette: Szilágyi olyan gyönyörűen és technikásan vívott, hogy "a nem vívóknak is kellett, hogy tetsszen az a mozgáskultúra", amit bemutatott. "Áron vívását tanítani kellene, s fogják is tanítani, ebben biztos vagyok" - mondta Kamuti Jenő, aki kiemelte a Vasas kardozójának fizikális képességeit is, mivel "senki nem áll olyan jól a lábán a mezőnyben, mint ő."
Kamuti Jenő szerint a riói olimpián címét megvédő kardozó Szilágyi Áron vívását tanítani kellene. "Asszóról asszóra vívott jobban, hasonlóan a londoni olimpiához. Kárpáti Rudi volt legutóbb, akinek sikerült a címvédés kardban, 1956-ban és 1960-ban, Áron most hasonló klasszis lett, mint Kárpáti" - nyilatkozott az MTI-nek a kétszeres olimpiai ezüstérmes vívó. Hozzátette: Szilágyi olyan gyönyörűen és technikásan vívott, hogy "a nem vívóknak is kellett, hogy tetsszen az a mozgáskultúra", amit bemutatott. "Áron vívását tanítani kellene, s fogják is tanítani, ebben biztos vagyok" - mondta Kamuti Jenő, aki kiemelte a Vasas kardozójának fizikális képességeit is, mivel "senki nem áll olyan jól a lábán a mezőnyben, mint ő."
„Ez egy nagyon nehezen megnyert olimpiai arany volt”
Annak ellenére, hogy fokozatosan javuló teljesítményt nyújtott, és az elődöntőben, illetve a döntőben már rendkívül imponálóan vívott, Szilágyi Áron úgy érezte, nagyon nehezen nyerte meg a kardvívás aranyérmét a riói olimpián. "Ez egy nagyon nehezen megnyert olimpiai arany volt. Mind fizikálisan, mind mentálisan rettenetesen elfáradtam, kiadtam magamból a maximumot. Nehéz pillanatokat kellett megoldanom, nehéz helyzeteket már a második mérkőzéstől kezdve - nyilatkozott a vegyes zónában az eredményhirdetése után. - Talán most nem voltam, olyan állapotban, mint Londonban, de a küzdeni tudással, a tudatos koncentráció erősítésével és jó taktikaválasztással sikerült megoldanom az asszókat."
"A másodikban leesett rólam egy teher. Aztán nehéz helyzet elé állítottak, hiszen öt-tíz perccel a megnyert asszóm után, már állhattam is föl a negyeddöntőre. Sikerült összekapnom magam, sikerült úgy koncentrálnom, mintha most keltem volna ki az ágyból és friss lennék. Ezek után már az ott mutatott teljesítményemmel is elégedett lehettem. Az elődöntőben már jó, helyenként szép tusokat is tudtam adni. A döntőre pedig jó taktikát választottunk, ami mindent vitt" - mesélte.
Az amerikai Daryl Homerrel szemben elért 15-8-as eredmény ellenére szerinte nem volt könnyű a döntő. "Olyan stratégiát kellett választani, amivel az ellenfelem roppant dinamikus és agresszív vívását már a pást közepén, rögtön a rajt után meg tudom törni, hogy ne tudja kialakítani a helyzeteit" - mondta.
Amikor a négy évvel ezelőtti döntőről, illetve a kettő összehasonlításáról kapott kérdést, úgy fogalmazott: "Én Londonban egy olyan állapotban vívtam az olimpiai döntőben, amelyik lehet, hogy nem lesz még egyszer a pályafutásom során. Ez most nem ilyen volt. Most sokkal tudatosabbnak kellett lennem, sokkal több energiámat vitte el az, hogy ne figyeljek a közönségre, hogy csak a következő tuson járjanak a gondolataim." Hozzátette, edzője, Decsi András mindig megnyugtatta őt, amikor kinézett rá, mindig felhívta a figyelmét, hogy csak a következő tus számít. "Én úgy gondolom, hogy Decsi Andrissal jól megértjük egymást, harmonikusan tudtunk együtt dolgozni, és csodálatos, hogy egy ilyen jó felkészülés, amelyben tényleg jól éreztem magam nap mint nap az edzéseken, egy aranyéremmel is párosult a végén. Ugyanakkor korábbi edzőmnek, Somlai Bélának és nevelőedzőmnek, Gerevich Györgynek is nagyon hálás vagyok. Nélkülük nem lennék az a vívó, aki most vagyok."
Arra a kérdésre, mit szól, hogy a Vasas ennyire előkelő helyen áll az éremtáblázaton, a büszkeséget említette először, majd úgy folytatta: "Azt hiszem, Magyarországnak és a Vasasnak is az ötödik aranyérmét szereztem ezen az olimpián. Hihetetlen egy olyan klubban sportolni, amelyikben tényleg családias a hangulat. Én kilencéves koromban ott kezdtem el a vívást, örülök annak, hogy már Tokióig megvan a szerződésem, és büszke vasasosként hordom ezt az aranyérmet."
Szilágyi a címvédéssel a férfi kardozók egy szűk körű társaságához csatlakozott. "Eljátszottam a gondolattal, hogy milyen csapathoz tartoznék, ha megnyerném a második olimpiai aranyérmemet" - utalt arra, hogy a férfi kardban a duplázás előtte csak négy sportembernek, Fuchs Jenőnek, Kárpáti Rudolfnak, a szovjet Viktor Krovopuszkovnak és a francia Jean-Francois Lamournak sikerült. - Örülök, hogy ezt a magyar hagyományt feleleveníthettem, nagyon büszke vagyok természetesen. Rengeteg olimpiai bajnoka van a mi sportágunknak, és fontos, szerintem, a hagyományokat őrizni és emlékezni az ő sikereikre."
Decsi András: Áron kiirtotta a fejéből a gondolatot, hogy veszíthet
Szilágyi Áron edzője, Decsi András szerint tanítványa egész egyszerűen kiirtotta a fejéből azt a gondolatot, hogy veszíthet, ezért, illetve az általa elvégzett munkát és felkészülést ismerve nem aggódott akkor sem, amikor nehezebb helyzetbe került az immár kétszeres olimpiai bajnok kardozó a riói olimpia szerdai versenynapján.
Amikor elkezdtünk együtt dolgozni, az volt a cél, hogy érmet nyerjen itt Rióban. Ez volt kimondva, persze a titkos cél a címvédés volt" - beszélt a tavalyi közös munkakezdésről Decsi, hozzátéve, hogy egy olimpiai bajnok felkészítésének átvétele nyilvánvalóan komoly szakmai kihívást jelentett a számára, ugyanakkor Szilágyival teljes harmóniában, probléma nélkül dolgoztak együtt. - "Nem volt nehéz vele sosem, nem vitatkoztunk. Neki voltak kisebb bosszúságai, a vesztes Európa-bajnoki negyeddöntő után például öt-hat percig nagyon dühös volt magára, de végig azt sulykoltuk, a cél az, hogy mostanra legyen csúcsformában, és ezt sikerült elérni." Az elért eremény pedig "hatalmas dolog, történelmi tett" - mondta.
forràs : ahiramiszamit.blogspot.ro
Szólj hozzá és mond el a véleményed és ne felejtsd el megosztani az ismerőseidnek hogy ökse maradjanak le.

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése