2016. július 11., hétfő

Felcserélték a vegyszert Battonyán

Nem megfelelő növényvédőszert használtak abban a battonyai kukoricatáblában, ahová július 3-án beküldtek 142, többségükben udvarhelyszéki diákmunkást címerezni. A magyar hatóságok szakértők bevonásával, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségének gyanúja miatt nyomoznak az ügyben.
Vegyszerezett munkakörnyezet. Nulla nap várakozási idejű növényvédőszer helyett háromnaposat használtak
Az eset körülményeit a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság a Békés Megyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztályával együttműködve még vizsgálja, ezért a rendőrségi szóvivő egyelőre nem adhatott tájékoztatást a fejleményekről. Az élelmiszerlánc-biztonsági és földművelésügyi főosztály vezetője, Tóth Gábor sem oszthatott meg részleteket a folyamatban lévő nyomozásról, így a kormányhivatalhoz fordultunk.
A Békés Megyei Kormányhivatal Kormánymegbízotti Kabinetjének kérdéseinkre elküldött válaszaiból kiderült, hogy a battonyai mezőgazdasági vállalkozás területén a gépkezelő a vegyszerezés során felcserélte az adott táblára kiírt növényvédőszert, így a nulla nap munkaegészségügyi várakozási idejű növényvédőszer helyett a háromnapos várakozási idejű növényvédőszert használta fel abban a táblában, ahol a délutáni órákban címerezés folyt a vegyszerezés után.
„A Kormányhivatal Élelmiszerlánc-biztonsági és Földművelésügyi Főosztályának Növény- és Talajvédelmi Osztálya az értesítés után azonnal és azóta is helyszíni ellenőrzést folytat. Vizsgálja a növényvédelmi tevékenység teljes vertikumát, szakszerűségét, az előírások, eljárásrendek betartását, a dokumentációt, a növényvédőszer nyomon követését, illetve mintavételt végzett a növényből” – tájékoztattak. A hatósági eljárás befejezése után a hiányosságok és hibák súlyossága alapján, illetve a szakmai jogszabályok előírásainak megfelelően bírságot szabnak ki.
Foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségének gyanúja miatt rendelt el nyomozást a Békés Megyei Rendőr-főkapitányság a Battonyán július 3-án történt, 142 táborozó udvarhelyszéki fiatalt érintő eset körülményeinek tisztázása érdekében – közölte korábban Vargáné Szombati Andrea rendőrőrnagy, a rendőr-főkapitányság sajtószóvivője. A mezőgazdasági vállalathoz évek óta járnak ki idénymunkára Udvarhelyszékről, többnyire diákok, de még egyetemisták is élnek a lehetőséggel. Idén főleg székelyudvarhelyi iskolákból, de más udvarhelyszéki településekről is jelentkeztek fiatalok. Múlt vasárnap pánik tört ki az ott dolgozó, mintegy százötven fiatal körében, amikor alapos mosakodást rendeltek el számukra a munkafelügyelők.
Akkor a diákok felügyelőtanára azt mondta, a mezőgazdasági cég képviselője megijedt attól, hogy az előző napokban permeteztek abban a kukoricatáblában, ahova tévedésből beküldték címerezni a gyerekeket, majd értesítette a mentőszolgálatot. Az országos ügyeletes toxikológus által elrendelt kórházi vizsgálatok, valamint a beutaláskor elvégzett vérvételek alapján a mérgezés gyanúja nem igazolódott be. Zentay Attila, a magyarországi Országos Mentőszolgálat Dél-alföldi Regionális Mentőszervezetének orvosigazgatója a diákok kórházi kiutalásakor azt nyilatkozta lapunknak, hogy az összes fiatal jól van.
forrás : http://szekelyhon.ro/aktualis/udvarhelyszek/felcsereltek-a-vegyszert-battonyan

Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól