2016. május 24., kedd

Udvarhelyen is büntettek Facebook-bejegyzés miatt

Felszólítás után is trágárul beszólt a Facebook közösségi portálon a rendőrség néhány tagjának a 22 éves, udvarhelyszéki T. A. Miután ezer lejes pénzbüntetést róttak ki rá, T. A. bíróságon támadta meg a jegyzőkönyvet.
facebook_5_bA Facebook nyilvános, és nem minősül magánfelületnek a legfelsőbb bíróság ítélete szerint
Kérését azzal indokolta, hogy rosszul fordították románra az üzenetét. A múlt csütörtöki tárgyaláson T. A. nem jelent meg, a rendőrségi jegyzőkönyv megsemmisítését kérő beadványát alapfokon visszautasították.
Miután T. A. Facebook-oldalán obszcén bejegyzéssel sértegette a székelyudvarhelyi rendőrség két tagját – egyikük nő –, a rendőrség munkatársai megállították és figyelmeztették, hogy kihágást követett el. A sérelmezett bejegyzésben T. A. arról értekezett, hogy a rendőrnő „úgy szívja a furulyát, ahogy én fújom”. A szóbeli felszólítás után azonban prostituáltnak nevezte a rendőrnőt, ami miatt 1000 lejre bírságolták. A jegyzőkönyv megsemmisítését kérő beadványában T. A. a sértő szöveget azzal magyarázta, hogy tulajdonképpen friss levegő vételére utalt; viszont nem tért ki a az általa használt „k...va” kifejezésre. A büntetést helyben hagyó bírói határozatot még megfellebbezheti T. A.
A Facebook nyilvános, nem pedig magánfelületnek minősül a legfelsőbb bíróság jogerős ítélete értelmében, amelyben helyben hagyta a marosvásárhelyi bíróság egy ilyen tartalmú ítéletét.
Az ítélet szerint a közösségi oldalon közzé tett vélemény nyilvános állásfoglalásnak minősül, szerzője pedig jogilag felelősségre vonható. Az ügy a Maros megyei prefektúra korábbi kabinetigazgatójához kapcsolódik, aki 2012-ben a Facebookon azt írta a Băsescu államfő ellen utcára vonult tüntetőkről: „Arbeit macht frei – hogy a tiltakozók is értsék.” Ennek nyomán a diszkriminációellenes tanács ezer lejes bírságot rótt ki rá, amelyen azonban bíróságon fellebbezett – sikertelenül.
Azóta a román hatóságok többször büntettek Facebookon megjelent becsületsértésért, de Udvarhelyszéken most született először ilyen ítélet. Az 1991-ben életbe lépett 61-es számú törvény szabályozza a becsületsértést és rágalmazást kimerítő cselekményeket, melyek törvénybe ütköző cselekedetek, és 200-tól 1000 lejig terjedő pénzbírsággal sújthatók.
forrás : szekelyhon.ro
Share this: Ne csak olvasd, oszd is tovább
A Hír Ami Számít LÁJKOLJ A FACEBOOK-ON
  

Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól