Történelemhamisítástól félve, nemzetbiztonsági okokra hivatkozva úgy döntött a román parlament, hogy a magyar történelmi egyházak levéltárait nem szolgáltatják vissza jogos tulajdonosaiknak. A kétharmad nagy erő, s ha megspékelik nemzetféltő retorikával, úgy összekapja magát a román parlament, mint vihar előtt a juhnyáj. Tavaly, amikor még napirendre került e törvénytervezet, a demokrata liberálisok támogatták az RMDSZ ama módosító javaslatát, hogy azon egyházak, melyek megfelelő feltételeket tudnak biztosítani a régi és sérülékeny irattáraknak, a kommunista elkobzás után ismét tulajdonukba vehessék azokat.
A gyulafehérvári érsekség korszerű raktárakat is építtetett, s lám, hiába. A román államérdek úgy kívánja, hogy ezek továbbra is tulajdonukban maradjanak, s okát már a tavalyi vita alkalmával a szocdemek egyik hevességéről közismert képviselője, Mircea Duşa (jelenleg hadügyminiszter) elég kendőzetlenül meg is fogalmazta: félti az egységes román nemzetállamot a magyar egyházi levéltári anyagok visszaszolgáltatásától, mert ha azok „magánszervek” kezébe kerülnek, meghamisíthatnák például az 1918-as egyesülésre vonatkozó olyan dokumentumokat, anyakönyveket, melyek Románia egységes nemzetállam voltát bizonyítják.” S ahogyan az rossz lelkiismeretű politikusokkal gyakorta megesik, azonnal rosszindulatú feltételezésekbe is bocsátkozott: „tulajdonosaik valószínű, eltüntetnék azokat.”
Az alkotmánybíróság bizonyos formai hibák miatt tavaly visszaküldte a törvénytervezetet, benne az RMDSZ ama módosító javaslatával, hogy az egyházaknak visszaszolgáltatandó iratokról készítsenek mikrofilmmásolatot, s az maradjon az Állami Levéltárak tulajdonában, az eredetieket meg adják vissza egykori tulajdonosaiknak. A demokrata liberálisok akkor még támogatták eme módosítást, s talán mert az RMDSZ ugyancsak restitúciós ügyben nem bizonyult hűséges ellenzéki partnernek, most ők is felzárkóztak a kormánykoalíció mellé, a magyarok és más kisebbségek meg kevésnek bizonyultak voksoláskor.
A hatalmas mennyiségű dokumentum az eltelt évtizedek során meglehetősen szétszóródott, sokat ismeretlen helyen tároltak vagy megsemmisítettek, s ha az új levéltári törvény értelmében ismét átcsoportosítják, megeshet, a jövőben még nehezebb lesz kutatási célokra kikérni.
Pikáns részletkérdés: a román levéltárosok egyesülete például azért tiltakozott a visszaszolgáltatás ellen, mert elveszítenék a levéltárakban őrzött iratok felét! Merthogy többnyire csak Erdélyben és Bukovinában léteznek, azt tudjuk. Mégis, mi történhetett a „kereszténynek született” ortodox nép egyházi irataival, hogy most szavukat sem hallani? Túl alacsony ez az Úr színe előtt.
forrás :
Simó Erzsébet
Háromszék
Ha érdekelnek további cikkeink, szeretnél meglepetés kedvezményeket
akkor Iratkozz fel Email értesitésre a legfrisebb Hírekért
Nyomj egy lájkot is, ha tetszett a cikk!
Címkék
#marosvasarhely #targumures #mures #marosvasarhelyipolgarmesterihivatala
A
A NAP IDÉZETE
A nap Vicce
Állatok és Kedvencek
Autok és egyéb Jármüvek
Családon belüli Erőszak
Csikszereda
Diákok
Divat és Parfümök
Egézség megörzése
Erd
Erdély és Székelyföld -Belföld és Energiák
Erdély és Székelyföld -Belföld és Románia
Európai Unió
Ezotéria és Horoszkop
Gazdaság
Kaja-Étel-Gasztronomia
kérdés
Kocsik
környezetvédelem -Megujuló Energiák
környezetvédelem-környezetszennyezés-Megujuló Energiák
Külföld
Magyarellenesség
Magyaroszág
Marosvásárhely
Migránsok
Sport
Sütemények-Deszertek
Szavazás
Szórakozás
Természet
Terrorizmus
Tudomány és Tekhnika
Utazás
Vallás és Spiritualitás
Viccek
Világ Figyelő-Kitenkintö
Zseniális Ötletek
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól
-
Katonaságnál dolgozó ezredes verte félholtra Bernadettet és a Magyar rendőrség semmit sem tesz és a egyéb illetékes szervek sem sokkoló tört...
-
2025. június 8-án Hargita megye prefektusi hivatala tájékoztatása szerint helyi és külföldi szakértők érkeztek Parajdba, hogy felmérjék a...

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése