2016. február 19., péntek

Újabb merénylet a kétnyelvűség-többnyelvüség ellen

A Középkori Várhoz kihelyezett turistáknak szánt térképek egynyelvűségét kifogásolja a Kétnyelvű utcanévátáblákat Marosvásárhelyen gerillacsoport.

 
„Miután Bogdan Diaconu törvénytervezetét hallgatólagosan elfogadta a képviselőház, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala nem várta meg a szenátus döntését, hanem életbe léptette Diaconu törvénytervezetét, amely a magyar nyelv közigazgatáson belüli korlátozásáról szól. A marosvásárhelyi Középkori Vár - mint kiemelt turisztikai célpont – Európai Uniós forrásokból történt felújítása után, a város Polgármesteri Hivatala egynyelvű - román nyelvű -  turistáknak szánt térképeket helyezett ki a Vár köré” – írja a csoport a szerkesztőségünkbe eljuttatott közleményében.
 
 
 A látványterv alapján összesen 17 tájékoztató tábla fog kikerülni. Az eddig kihelyezett táblákon feltüntetett turisztikai térképei kizárólag román nyelven csalogatják, a várost legnagyobb számban látogató, magyarországi turistákat. Az angol és francia vagy akár német nyelven értő turisták sem fognak sokat megérteni a román nyelvű térkép szövegéből. Ennek ellenére Florea nem aggódik, hogy eltévednének a várban, mint ahogy a városban tévednének el, ha magyar nyelvű utcanévtáblák is ki lennének helyezve.
 
A kihelyezett tájékoztató turisztikai táblák mindkét oldalán találunk információkat: a táblák egyik oldalán a középkori Vár rövid története található három nyelven - román, magyar és angol -, míg a másik oldalán pedig a turisták számára szánt egynyelvű - román - térkép található.
„A városháza magyar RMDSZ-es alpolgármestere és az városi tanács legnagyobb frakciója, az RMDSZ csoport, nem tiltakoztak táblák egynyelvűsége miatt/ellen az is igaz, hogy Marosvásárhelyen nem igazán kellett várni Bogdan Diaconu törvénytervezetének elfogadtatására, a város polgármesteri hivatal már évek óta az egynyelvűségre szavazott, és ehhez megkapta az RMDSZ tanácsosok és alpolgármester hallgatólagos hozzájárulását is” – állítják a gerillacsoport tagjai
 
Tiltakozásképp a  Kétnyelvű utcanévtáblákat Marosvásárhelyen gerillacsoport a már kihelyezett táblákat megjelölte az általuk gyakran használt piros matricákkal, amelyeken a „Vrem bilingvism- Kétnyelvűséget akarunk” szöveg található. 
 
 
A csoport szerint a turistatérképek egynyelvűsége tovább gyengíti a város magyar lakosságának helyzetét. Ezért azt kérik, hogy Marosvásárhelyen minél előbb megjelenjenek a kétnyelvű utcanévtáblák. „Törekvéseinkkel egy időben szomorúan tapasztaljuk a magyar nyelv folyamatos kiszorulását  a város állami intézményeiből, a magyarul beszélő állami alkalmazottak számának csökkenését. Azt is látjuk, hogy a közigazgatáson belül egyre felerősödő egynyelvűség ellen nem emelnek szót választott elöljáróink, pedig tiltakozásukra óriási szükség van” – hangsúlyozzák.
 
forrás : http://vasarhely.ro/kozter/ujabb_merenylet_a_ketnyelvuseg_ellen#.Vsdwk0DltLN
 
Megjelent a http://111hir.blogspot.ro oldalon  
(Visited 18 times, 18 visits today)

Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól