A Középkori Várhoz kihelyezett turistáknak szánt térképek egynyelvűségét kifogásolja a Kétnyelvű utcanévátáblákat Marosvásárhelyen gerillacsoport.
„Miután Bogdan Diaconu törvénytervezetét hallgatólagosan elfogadta a
képviselőház, Marosvásárhely Polgármesteri Hivatala nem várta meg a
szenátus döntését, hanem életbe léptette Diaconu törvénytervezetét,
amely a magyar nyelv közigazgatáson belüli korlátozásáról szól. A
marosvásárhelyi Középkori Vár - mint kiemelt turisztikai célpont –
Európai Uniós forrásokból történt felújítása után, a város Polgármesteri
Hivatala egynyelvű - román nyelvű - turistáknak szánt térképeket
helyezett ki a Vár köré” – írja a csoport a szerkesztőségünkbe
eljuttatott közleményében.
A látványterv alapján összesen 17 tájékoztató tábla fog kikerülni. Az
eddig kihelyezett táblákon feltüntetett turisztikai térképei kizárólag
román nyelven csalogatják, a várost legnagyobb számban látogató,
magyarországi turistákat. Az angol és francia vagy akár német nyelven
értő turisták sem fognak sokat megérteni a román nyelvű térkép
szövegéből. Ennek ellenére Florea nem aggódik, hogy eltévednének a
várban, mint ahogy a városban tévednének el, ha magyar nyelvű
utcanévtáblák is ki lennének helyezve.
A kihelyezett tájékoztató turisztikai táblák mindkét oldalán találunk
információkat: a táblák egyik oldalán a középkori Vár rövid története
található három nyelven - román, magyar és angol -, míg a másik oldalán
pedig a turisták számára szánt egynyelvű - román - térkép található.
„A városháza magyar RMDSZ-es alpolgármestere és az városi tanács
legnagyobb frakciója, az RMDSZ csoport, nem tiltakoztak táblák
egynyelvűsége miatt/ellen az is igaz, hogy Marosvásárhelyen nem igazán
kellett várni Bogdan Diaconu törvénytervezetének elfogadtatására, a
város polgármesteri hivatal már évek óta az egynyelvűségre szavazott, és
ehhez megkapta az RMDSZ tanácsosok és alpolgármester hallgatólagos
hozzájárulását is” – állítják a gerillacsoport tagjai
Tiltakozásképp a Kétnyelvű utcanévtáblákat Marosvásárhelyen
gerillacsoport a már kihelyezett táblákat megjelölte az általuk gyakran
használt piros matricákkal, amelyeken a „Vrem bilingvism- Kétnyelvűséget
akarunk” szöveg található.
A csoport szerint a turistatérképek egynyelvűsége tovább gyengíti a
város magyar lakosságának helyzetét. Ezért azt kérik, hogy
Marosvásárhelyen minél előbb megjelenjenek a kétnyelvű utcanévtáblák.
„Törekvéseinkkel egy időben szomorúan tapasztaljuk a magyar nyelv
folyamatos kiszorulását a város állami intézményeiből, a magyarul
beszélő állami alkalmazottak számának csökkenését. Azt is látjuk, hogy a
közigazgatáson belül egyre felerősödő egynyelvűség ellen nem emelnek
szót választott elöljáróink, pedig tiltakozásukra óriási szükség van” –
hangsúlyozzák.
forrás : http://vasarhely.ro/kozter/ujabb_merenylet_a_ketnyelvuseg_ellen#.Vsdwk0DltLN
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése