2016. február 16., kedd

Lehet reggelre elkezdődik a világháború? – Kegyetlenül elszámították magukat a törökök Szíriában

Török páncélozott harci jármű lövéseket ad le Szíria irányába az oncupinari átkelőnél a törökországi Kilis várostól nem messze
Török páncélozott harci jármű lövéseket ad le Szíria irányába az oncupinari átkelőnél a törökországi Kilis várostól nem messze
Újabb országok szálltak be a szíriai polgárháborúba: Szaúd-Arábia egyelőre csak harci repülőgépeket küldött egy török légibázisra, Törökország viszont már a szíriai kurdokat és az Aszad-rezsim állásait bombázza. Ezzel váratlan ellenfélre találtak.
Súlyos következményei lehetnek annak, hogy Törökország immáron nyíltan bekapcsolódott a szíriai polgárháborúba.
A török támadásra azután került sor, hogy a múlt hét közepén szíriai kurd lázadók arab felkelőcsoportok támogatásával visszafoglalták az iszlamistáktól egy légitámaszpontot Mannag település mellett – Aleppóban ez volt az utolsó katonai bázis, amely még az iszlamisták kezén volt.
Azonban nem csupán a kurd állásokat bombázta a török tüzérség: Szíria északnyugati csücskében az Aszad-párti egységeket vette tűz alá a török Hatay tartományból. Minderre azok után került sor, hogy a szír kormányerők jelentős sikereket értek el, és az IÁ több állását is elfoglalták Hama és Rakka tartomány között. A hadmozdulatból jól látszik: az Aszad-rezsim most már az Iszlám Állam fővárosát, Rakkát célozta meg, és kifüstölné onnan az iszlamistákat.
Frontvonalak a szíriai és iraki háborúban

Az oroszokkal nézhetnek farkasszemet

Azonban aligha úszhatja meg a jövőben Törökország a szíriai rezsim tiltakozó leveleivel a katonai támadásait. A múlt héten az amerikai Stratfor intézet olyan műholdasképeket hozott nyilvánosságra, amelyekből kiderül, hogy Szaúd-Arábia és Törökország jelentős orosz légvédelemmel találkozhat Szíriában.
Oroszország ugyanis a Szu–24 típusú vadászgépének lelövése után gyors fejlesztésekbe kezdett. Már egy héttel az incidenst követően a szíriai orosz légibázison Szu–34-es gépek tűntek fel, amelyeket R–27-es levegő-levegő rakétákkal láttak el. Emellett az oroszok fejlett föld-levegő rendszereket is telepítettek, köztük a Buk, illetve az SZ–400-as rendszert. Utóbbi rakétaindítói Latakia közelében a Basszel el-Aszad légibázison található.
Január közepén az oroszok már A–50-es korai légi előrejelző és ellenőrző repülőgépeket helyeztek üzembe, sőt nemrégiben négy Szu–35 érkezett Szíriába járőrözési munkára. Végül telepítették a Pancir–SZ2-es rendszereket is, ezek a rakétákat és a légvédelmi ágyúkat egyesítik.

Beletörhet a foguk Szíriába

Míg korábban csak sejteni lehetett, hogy Szaúd-Arábia előbb vagy utóbb tevőlegesen is részt fog venni a szíriai események alakításában, szombaton a rijádi védelmi tárca egyik illetékese elmondta: országa harci repülőket küldött a törökországi Incirlikben található légitámaszpontra, hogy ezzel járuljon hozzá az IÁ elleni harchoz.
Bassár el-Aszad szíriai elnök azonban hallani sem akar a szaúdiak „segítségéről”: a politikus jelezte, hogy amennyiben Törökország és Szaúd-Arábia beavatkozik a szíriai konfliktusba, azt az országa elleni agressziónak tekintené, és szembeszállna vele.
forrás : MNO alapján
(Visited 18 times, 18 visits today)

Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól