El kell távolítani a csíkszeredai városháza
tanácsterméből a magyar és székely zászlót, illetve a város lobogóját –
döntött első fokon a Hargita Megyei Törvényszék abban a perben, amelyet a
Dan Tanasă vezette egyesület indított még tavaly augusztusban
Csíkszereda polgármestere ellen.
Félsiker,
illetve félkudarc – így lehetne jellemezni a törvényszék ítéletét,
mivel az a Méltóságért Európában Polgári Egyesület (ADEC) által
Csíkszereda polgármestere ellen indított perben egyik félnek sem adott
maradéktalanul igazat. A felperes szervezet egyik kérését fogadták el, a
másikat viszont elutasították – mindkettő zászlókra vonatkozott.
Az
ADEC beadványában egyrészt azt kérte, hogy kötelezzék a városvezetőt a
polgármesteri hivatal tanácstermében elhelyezett minden olyan zászló
eltávolítására, amelyeket törvénytelenül helyeztek ki. A törvényszék
megállapítása szerint is törvénytelen más zászlók kitűzése a román
zászló mellé a polgármesteri hivatalban, ezért ezeket el kell
távolítani. Mivel az Európai Tanács csillagos lobogója nem számít
szabálysértőnek, a tiltás a tanácsteremben található magyar, székely,
illetve a városzászlóra vonatkozik.
Volt egy
másik kérése is a Dan Tanasă által vezetett egyesületnek. Azt szerették
volna elérni, hogy a törvényszék kötelezzen minden, a polgármesteri
hivatal alárendeltségébe tartozó intézményt, hogy ezek összes terméből,
helyiségéből távolítsák el a vitatott zászlókat. Ezt a kérést viszont a
Hargita Megyei Törvényszék elutasította, egyúttal kötelezve a
polgármestert 1050 lejes perköltség kifizetésére. A végzés szerint az
elsőfokú ítélet elleni fellebbezést 15 napon belül szintén a
törvényszékre lehet benyújtani – ezzel a lehetőséggel minden bizonnyal
nemcsak a polgármesteri tisztség gyakorlásával megbízott Antal Attila
alpolgármester, hanem a felperes egyesület is élni fog. Kerestük az
ügyben az alpolgármestert, de még nem érkezett válasz.
Ez
az első ítélet a Dan Tanasă és egyesülete által Csíkszereda
polgármestere és Hargita megyei önkormányzat ellen indított
zászlóperekben, amelyekkel a székely zászló eltávolítására szeretnék
kötelezni az említett intézményeket, nemcsak a tanácstermekből, hanem a
hivatali épületek homlokzatairól is eltüntetve ezeket. Az egyesület
ugyanakkor több csíki község, illetve Csíkszereda polgármestereit a
Községháza, illetve Városháza feliratok miatt perelte be.
forrás : [Székelyhon]
Share this: Ne csak olvasd, oszd is tovább
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése