2016. január 15., péntek

Tanulnának, de nincs miből, ami van az sem jó

Az oktatási minisztérium néhány éve új tantervet dolgozott ki az általános iskolák alsó tagozatainak, de a tankönyvellátás azóta is akadozik. Azok a diákok, akik három évvel ezelőtt az új tanterv szerint kezdték az iskolát, a mai napig nem jutottak hozzá minden tankönyvhöz.

delutani foglalkozas AB-11_bSenki sem tudja, hogy mikorra oldódik meg a tankönyvhiány
Bár évekkel ezelőtt kidolgozták az 1–4 osztályosok új tantervét, nem biztosítottak tankönyveket az oktatáshoz. Ezért a gyerekek a specifikus tanterv szerint tanulnak, könyv nélkül – mondta Király András, az oktatási minisztérium államtitkára. Azt is közölte, hogy a harmadikosok matematikaanyagát még most fordítják magyarra, a tankönyvlicit pedig májusra van kiírva.

 Az új tanterv szerint, de régi könyvekből tanítanak 

 A pedagógusok tankönyvek hiányában a régiekből tanítanak, azokat igazítják az új követelményekhez. Az általunk megkérdezett hat székelyudvarhelyi tanítónő többsége állítja, naponta megküzdenek azzal, hogy miként pótolják a hiányzó munkaeszközöket. A harmadik osztályosoknak az angolt kivéve más tankönyv még nem járt a kezükben. Van olyan tanítónő, aki két régi tankönyv anyagát fésüli össze ahhoz, hogy megfeleljen az új tanterv követelményeinek.
Senki nem tudja, mikor lesznek tankönyvek
A tankönyvliciteket az oktatási minisztérium hirdeti meg. Waczel Ferenc, a Hargita Megyei Tanfelügyelőség humán erőforrásért felelős tanfelügyelője szerint az a gond, hogy a licitre vagy nem jelentkeznek a kiadók, vagy nem érik el a minimális részvételi pontszámot. A kisebbségi gyerekek száma folyamatosan csökken, ezért kis példányszámot kellene nyomtatniuk, ami a kiadóknak veszteséges. Pillanatnyilag senki sem tudja, mikorra oldódik meg a tankönyvhiány, amely nemcsak a kisebbségi oktatást érinti, hanem országos probléma.
delutani foglalkozas AB-7_b

Megoszlanak a vélemények a román kommunikációs tankönyvekről

Kifogások nem csak a tankönyvhiányra, hanem a már meglévő könyvekre is vannak a tanügyben. A Backamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumban leginkább a román kommunikációs tankönyvekre panaszkodnak. Az elsősöket tanító Szikszai Réka szerint főleg a szülőknek és a tanítóknak íródott. Zsúfolt, az írni-olvasni nem tudó gyermek számára pedig nincs gyakorlati haszna. A könyvhöz csatolt lemez sok esetben hibás, ugyanakkor nem minden osztályterem és tanuló rendelkezik számítógéppel. A pedagógusok elsősorban versek, énekek és játékok segítségével igyekeznek román nyelvre tanítani diákjaikat.
A Móra Ferenc Általános Iskola pedagógusa szerint a román kommunikációs tankönyvnek vannak használható részei, például az, hogy a társalgásra épít. Ülkei Edit, aki most másodikosokat tanít, azt mondja, az új tanterv kompetencianövelő jellegű, de zsúfolt, és ugyanannyit követel a gyerekektől, mint a régi.
Beszerzés két éves csúszással
Egyes tankönyvek beszerzése közel egy évet csúszott, az elsősöknek nincs matematika-tankönyvük, a másodikosok csak román- és angol-, míg a harmadikosok eddig csak angoltankönyvet kaptak. A negyedikesek tankönyveiről január 13-án kellett volna tárgyalni, de az oktatási minisztérium elhalasztotta a kiadók ajánlatainak átnézését.
  Szekelyhon.ro     Alapján  
  Szerző : A Hír Ami Számít 
 
Share this: Ne csak olvasd, oszd is tovább     

  A Hír Ami Számít


Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól