2016. január 3., vasárnap

A cukorbetegek inzulinos készítményei hiányoznak leginkább a csíkszeredai patikák polcairól, de más orvosságokból is egyre nagyobb hiány tapasztalható

Ennek egyik következménye, hogy a krónikus betegek esetenként be kell feküdjenek a kórházba.
gyogyszerek AB2-2_b 

A patikusok szerint az inzulinos gyógyszerek beszerzése szinte minden gyógyszertárban gondot jelent

Az országszerte kialakult, egyre súlyosabb gyógyszerhiány következtében a csíkszeredai patikákban leginkább a cukorbetegek nem juthatnak hozzá a felírt orvosságaikhoz, de nagy hiány van bizonyos neurológiai gyógyszerek, illetve antibiotikumok terén is – tudtuk meg a patikák – a Richter, a Ropharma és Dona – megkérdezett gyógyszertárosaitól. „Az inzulinos készítmények beszerzése most már szinte minden patikában gondot jelent, de egyre nehezebb megtalálni a neurológiai panaszokra – főképp Parkinson-kórra és epilepsziára – felírt orvosságokat is” – fogalmazott a Dona patikában Benedek Erika gyógyszerész.
Soós Szabó Klárának, a Hargita Megyei Háziorvosok Szövetsége elnökének tapasztalata szerint is az inzulinnal kezelt betegek vannak a legnehezebb helyzetben, de azon kívül eltűntek a piacról a több száz éve használt, igen fontos gyógyszerek is, mint például a szívelégtelenségre használt Digoxin. Továbbá kifejtette, hogy a gyógyszerészek által felsorolt készítményeken kívül többek között az asztmára és légúti megbetegedésekre való létfontosságú orvosságokat is egyre nehezebb beszerezni.
A háziorvos elmondta azt is, hogy bizonyos krónikus betegségek esetében – legyen az szívbetegség, cukorbetegség vagy légzőszervi megbetegedés –, ha egy járó beteg nem tudja megvásárolni a szakorvos által felírt gyógyszereit, sokszor megtörténhet, hogy a pácienst befektetik a kórházba, ahol más ellenszerekkel próbálják meg kezelni. Ez akár veszélyes is lehet – fűzte hozzá –, mivel a betegek szervezetének nem mindegy, hogy a számukra optimális gyógyszerből kapnak-e megfelelő adagot, vagy kevésbé optimálisból akár kisebb vagy nagyobb dózist. „Ez sokszor több pénzbe kerül az egészségügyi rendszer számára, mivel sokkal olcsóbb, ha a beteget otthon kezeljük és nem a kórházban” – fejtette ki Soós.

A gyógyszerhiány okai
„Előre ki nem gondolt kormányintézkedés, illetve a gyógyszerforgalmazók túlzott kapzsiságának köszönhető a most tapasztalható, országszerte súlyos gyógyszerhiány. Nem egyszer voltam megbeszélésen az egészségügyi-minisztériumban és az a tapasztalatom, hogy az ott vezető pozícióban dolgozó személyek teljesen párhuzamosak azzal, ami a valóságban van” – jelentette ki Soós Szabó Klára. A szakértők egybehangzó véleménye szerint a hiány azért alakulhatott ki, mert az egészségügyi tárca által elrendelt júliusi árcsökkentés után a gyógyszerforgalmazók be sem hoznak már az országba bizonyos orvosságokat, vagy ha igen, innen exportálják külföldre, ahol jobb áron értékesíthetik azokat.  

forrás : szekelyhon.ro

Szerző : A Hír Ami Számít 

Share this: Ne csak olvasd, oszd is tovább    

A Hír Ami Számít 

 

f

 f

f

Nincsenek megjegyzések:

Szolj hozzá te is legyél az első az ismeröseid közül aki hozzál szól