Sajtónyilatkozatot adott ki Cser-Palkovics András székesfehérvári polgármester, amelyben azt kéri a Hóman Bálint Alapítványtól, hogy fizesse vissza a szoborállításra kapott közpénzt.
„Székesfehérvárt az elmúlt napokban méltatlan budapesti és nemzetközi támadások sorozata érte” – kezdi nyilatkozatát Cser-Palkovics, aki szerint megdöbbentő az a fajta nyomásgyakorlás, amely a „várossal szemben” megnyilvánult az elmúlt időszakban – számolt be a szekesfehervar.hu.
„Visszautasítjuk, hogy elvetemültnek és butának nevezzenek százezer székesfehérvárit!” – fogalmaz.
A székesfehérvári polgármester emellett viszont leszögezte, hogy továbbra sem kívánnak teret adni az antiszemita és szélsőséges nézeteknek. „Keményen fellépünk ez ellen”- írja.
A szoborállítás menetével kapcsolatban arról tájékoztat a nyilatkozat, hogy Székesfehérvár Önkormányzatát már évekkel ezelőtt megkeresték a szoborállítás ügyében.
„Akkor a városvezetés azt jelezte, hogy mindaddig, amíg Hóman Bálintot a második világháború alatti politikai szerepvállalása miatt ért vádak alól fel nem mentik, addig ennek a témának a megvitatását nem támogatja. Idén márciusban a Fővárosi Törvényszék jogerős döntésében posztumusz felmentette Hómant. Ezt követően a Hóman Bálint Alapítvány már úgy jelentkezett, hogy jogi akadály nincs, az anyagi finanszírozást jelentő minisztériumi támogatás már rendelkezésükre áll, ezért az Önkormányzat hozzájárulását kérte a szobor felállításához” – részletezi a folyamatot Cser-Palkovics. A városi közgyűlés „tudomásul vette” a szoborállítást és kétmillió forintos támogatást szavazott meg.
A polgármester a Hóman Bálint Alapítvány vezetőjével is találkozott, akit arra kért, hogy gondolja át a szobor felállítását.
„Továbbra is elítéljük Hóman Bálint országos politikai tevékenységét, a második világháború alatti szerepvállalását, de elismerjük azt a máig ható városépítő tevékenységet, amelynek eredményeként iskolák és kulturális intézmények épültek, valamint ma is működő ipari üzemek létesültek” – fogalmaz.
Cser-Palkovics szerint a történelem nem fekete, vagy fehér, a történelem alakjai nem kizárólagosan rosszak vagy kizárólagosan jók. „A bűnt mondjuk ki és ítéljük el, az értéket viszont mutassuk be.”
Székesfehérvár Önkormányzata arra kérte az alapítványt, hogy amennyiben úgy dönt, hogy felállítja a tervezett alkotást, akkor fizesse vissza a kapott közpénzt, és „ezzel mentesítse a várost és az országot a méltatlan támadásoktól.”
A Mazsihisz üdvözli a döntést
A Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége (Mazsihisz) üdvözli a székesfehérvári városvezetés megváltozott álláspontját Hóman Bálint tervezett szobrának ügyében - olvasható a Mazsihisz MTI-hez eljuttatott pénteki közleményében.
A Mazsihisz közleményében kiemelte: az érintettek hivatalosan még nem mondtak le tervükről, és a polgármester nyilatkozata sem zárta ki egyértelműen a szoborállítás lehetőségét.
A Mazsihisz közleményében kiemelte: az érintettek hivatalosan még nem mondtak le tervükről, és a polgármester nyilatkozata sem zárta ki egyértelműen a szoborállítás lehetőségét.
Hozzátették: döntésüktől függetlenül a "Mazsihisz, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség, valamint a hozzájuk csatlakozó civil szervezetek megtartják a vasárnapra tervezett köztéri hanukai ünnepségüket a székesfehérvári Bartók Béla téren, ahová az egykori antiszemita politikusnak kíván emlékművet állítani a Hóman Bálint Alapítvány".
forrás : atv.hu , szekesfehervar.hu.
Share this: Ne csak olvasd, oszd is tovább
A Hír Ami Számít


Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése