Akár én is köztük lehettem volna – jegyezte meg egyik barátom a bukaresti tragédia másnapján. A zenekar az egyik legtehetségesebb romániai metálegyüttes volt, Sepsiszentgyörgyön is felléptek már, ha éppen Bukarestben tartózkodik, valószínűleg maga is elmegy a zenei eseményre.
Döbbenet és gyász lett úrrá az országon, miután a bukaresti Colectiv Klubban a Goodbye to Gravity együttes koncertjén tűz ütött ki, amelyben tegnap esti jelentések szerint harmincan meghaltak, százötven személyt égési sérülésekkel szállítottak kórházba, kilencven beteg állapota pedig még tegnap is válságos volt.
A tragédiáról szóló hírekben pedig egyre fájdalmasabban sejlik fel azon törvénytelenségek, mulasztások sorozata, az az elképesztő felelőtlenség, amely ártatlan fiatalok halálához vezetett. Mert kiderült: a klubnak nem volt tűzrendészeti engedélye, az ipari csarnokból kialakított teremben nem voltak vészkijáratok.
Döbbenet és gyász lett úrrá az országon, miután a bukaresti Colectiv Klubban a Goodbye to Gravity együttes koncertjén tűz ütött ki, amelyben tegnap esti jelentések szerint harmincan meghaltak, százötven személyt égési sérülésekkel szállítottak kórházba, kilencven beteg állapota pedig még tegnap is válságos volt.
A tragédiáról szóló hírekben pedig egyre fájdalmasabban sejlik fel azon törvénytelenségek, mulasztások sorozata, az az elképesztő felelőtlenség, amely ártatlan fiatalok halálához vezetett. Mert kiderült: a klubnak nem volt tűzrendészeti engedélye, az ipari csarnokból kialakított teremben nem voltak vészkijáratok.
Annak ellenére, hogy nyolcvan ülőhelyre szólt a klub engedélye, rendszeresen tartottak több száz főt befogadó koncerteket, mi több, pirotechnikai eszközök használatát sem tiltották ezeken. Közben fény derült arra is: feketén foglalkoztattak munkást a szórakozóhely tulajdonosai – elhunyt az ily módon fizetett, öt gyermekét egyedül nevelő takarítónő. Az előírások, a szabályok ilyen látványos semmibevétele láttán már-már azt minősíthetjük kisebb csodának, hogy mindeddig nem történt tragédia.
Benne van ebben a történetben minden, ami olyannyira jellemző a mai Romániára: a pancser munka, a félmegoldások, a hagyjad, jó lesz az úgy is mentalitás, a szabályok, az előírások látványos semmibevétele, a törvények kijátszása, megszegése, a féktelen pénzhajhászás – egy gyilkos vadkapitalista rendszer körvonalai éleződnek ki a gyász gyertyáinak fényében. S ha néhány nappal korábban, a Gabriel Oprea kormányfőhelyettes konvoját kísérő motoros rendőr halálakor azt láttuk, miként gyilkol a hatalommal való visszaélés, a mérhetetlen dölyf, most azzal kell szembesülnünk, miként okozza fiatalok halálát a csillapíthatatlan pénzsóvárság, a tessék-lássék megoldásokat előnyben részesítő mentalitás – az egész korrupt, vadkapitalista rendszer.
forrás : erdely.ma

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése