A csíkszeredai büntetőintézetben fogvatartottak az országos méreteket öltött tiltakozó akcióhoz csatlakoztak: kedden a közel 360 elítélt közül 132-en tagadták meg az ebédet, míg 93-an a vacsorát. Az egyre hangosabban tiltakozó rabok a fogvatartási körülmények javítását, a cellákban tapasztalható zsúfoltság csökkentését, a tévénézési program „zárórájának” – 23 óra – meghosszabbítását követelték, illetve azt kérték, hogy a hőségben hosszabb ideig tartsák nyitva az ajtókat, segítve a légmozgást – tájékoztatott Alexandra Chițan, a csíkszeredai börtön szóvivője.
A dolgok kedden este kezdtek elfajulni: az egyik cellában a tizennyolc elítélt közül tizenöten agresszívvé váltak, megpróbáltak felgyújtani néhány ruhadarabot, majd eltorlaszolták a börtönőrök elől a cella bejáratát. Az intézmény készenléti egysége éjfél után lépett közbe, könnygázt vetve be. A helyiségben lévőket egyenként megbilincselték és kivezették, majd orvosi vizsgálat után négy cellába osztották szét őket, megelőzve a további rendbontást.
Szerdán már mindössze 23 elítélt tagadta meg a 13 órai ebédet, jelenleg nyugodtak a körülmények – közölte a börtönszóvivő. Érdeklődésünkre elmondta, a történtekről értesítették a fogvatartottak felügyeletét ellátó illetékes bírót, aki az eset kivizsgálása után dönt arról, hogy indul-e eljárás a „lázadásban” részt vevők ellen. A különböző tevékenységek továbbra is a készenléti egység felügyelete alatt zajlanak.
Országszerte nyolc börtönben zajlanak tiltakozások – jelentette be szerdán közleményben a büntetés-végrehajtási intézetek országos igazgatósága. Az intézmény szerint jelenleg egyik helyszínen sem történnek erőszakos cselekedetek. Botoșani-ban, Brăilaban, Csíkszeredában, Giurgiuban, Iași-ban, Poarta Albăn, Nagyváradon és Vaslui-ban tagadta meg több fogvatartott a táplálkozást. Botoșani-ban nyolc rab feljutott a börtön egyik épületének tetejére, emiatt a hatóságok riasztották a készenléti egységeket.
Az elégedetlenségi hullám Iași-ból indult, az ottani börtönben őrzött rabok a fogvatartásuk körülményei miatt kezdtek lázongani, három napja tart a tiltakozás. Kedden többen az udvarra is kijutottak, mások műanyagpalackokkal püfölték a rácsokat. Az éjszaka a börtönigazgatóság a belügyi rendfenntartók segítségét kérte, hogy úrrá legyen a helyzeten.
forrás :szekelyhon.ro
forrás :szekelyhon.ro

Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése